nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

PAP/a

dodane 18.07.2011 08:34

Miłosz komiksowy


Miłosz komiksowy - to tytuł konkursu na historie rysunkowe przedstawiające postać polskiego poety, który ogłosił Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Zwycięskie prace będą publikowane na łamach obchodzącego w tym roku 50-lecie miesięcznika kulturalnego "Odra".

Konkurs jest skierowany zarówno do artystów plastyków jak i amatorów - poinformował w niedzielę PAP Adam Piwek z Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. "Nie chcemy tworzyć komiksu o Miłoszu, ale stworzyć zbiór krótkich, kilkuobrazowych historyjek, przedstawiających sylwetkę autora +Campo di Fiori+" - podkreślił Piwek.

Prace, które można nadsyłać do 11 października, mogą być tworzone dowolną techniką komiksową. Liczy się pomysł i wierność z realiami historycznymi - podkreślają organizatorzy. Najlepsze prace będą publikowane na łamach obchodzącego w tym roku jubileusz 50-lecia miesięcznika kulturalnego "Odra" oraz wystawione w jednej z wrocławskich galerii. Wystawa będzie jednym z elementów podsumowujących obchody Roku Czesława Miłosza.

Konkurs realizowany jest w ramach projektu "Miłosz komiksowy i poetycki: +Odra+ pełna Miłosza", który otrzymał wsparcie ministerstwa kultury oraz samorządu województwa dolnośląskiego.

"+Odra+ pełna Miłosza to jedno z działań, które wpisuje się w jubileusz 50-lecia jednego z najbardziej zasłużonych miesięczników kulturalnych, którego jesteśmy współwydawcą" - tłumaczył Piotr Borkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Dyrektor podkreślił, że jednym z celów konkursu jest wyjście poza kanon literackiego spojrzenia na postać polskiego noblisty. "Do współpracy zapraszamy plastyków, aby pokazać, że nietuzinkowe życie autora +Zniewolonego umysłu+ może być inspiracją do stworzenia opowieści pełnej rysunkowych chmurek i ciekawych kresek, która będzie atrakcyjna dla młodszego pokolenia" - dodał.

Zwycięzca konkursu otrzyma również nagrodę pieniężna w wysokości 3 tys. zł.
« 1 »