nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

fk

dodane 20.12.2017 07:38

Czy Pasterkę można w tym roku traktować jako Mszę niedzielną?

Powyższe pytanie wynika z faktu, że Wigilia 2017 r. przypada w niedzielę.

W związku z tym, że w roku 2017 Wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę, powtarzają się pytania, czy obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. spełnia wierny, który będzie obecny na Pasterce.

Odpowiedź brzmi: Nie. Pasterka jest Mszą z uroczystości Narodzenia Pańskiego i uczestnictwo w niej jest spełnieniem obowiązku uczestnictwa we Mszy w Boże Narodzenie – a nie w niedzielę. Wynika to z przepisu prawa kanonicznego o dniach świątecznych: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK kan. 1248).

Dzień Pański 24 grudnia 2017 roku to liturgicznie IV Niedziela Adwentu. Katolika zatem obowiązuje w tym roku uczestnictwo we Mszy św. zarówno w niedzielę, jak i w I dzień świąt Bożego Narodzenia.

Przeczytaj też: Wigilia w niedzielę - co zrobić z postem?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Jarosław_Dobrowolski
  23.12.2017 11:12
  Dla mnie nie ma problemu. Będę na mszy w Wigilię, w Uroczystość Narodzenia Pańskiego i w drugi dzień Świąt. Boże Narodzenie - Jezus przychodzi.
  doceń 4
 • hub381
  23.12.2017 16:54
  hub381
  Jak zwykle Polak kombinuje...
 • Jon
  25.12.2017 02:07
  I tak dyskutuje Głupi z Głupszym czy Mądry z Mądrzejszym :)
  doceń 0
 • skonsternowany
  19.04.2018 23:14
  Ciekawy problem, bo mamy tu dwa dni świąteczne. Przepis prawa kanonicznego raczej nie rozstrzyga tu tego konkretnego przypadku. Mówi, że: jak będę wieczorem dzień przed lub w sam dzień świąteczny, to jest ok. I teraz mamy dwa dni świąteczne - dzień po dniu - niedziela i poniedziałek. Idę na pasterkę wieczorem w niedzielę i w poniedziałek w ciągu dnia. Nie ma tu żadnej sprzeczności z zacytowanym przepisem prawa kanonicznego, bo nie ma w tym przepisie ani słowa o tym, że msza musi być odprawiana z danego dnia. Wiem, że odprawia się te msze wieczorem w niedzielę przed świętem już na to święto, ale nie wyciągałbym z tego wniosku, że trzeba być w niedzielę przed tymi mszami w kościele. Skąd zatem taki wniosek? Pozdrawiam
  doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 5
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44

Najwyżej docenione