nasze media Najnowszy numer MGN 02/2019

KAI/p

dodane 08.01.2010 11:54

Osiemnasta Wielka Orkiestra


W niedzielę 10 stycznia rusza Osiemnasty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja rozpocznie się w Poznaniu z udziałem Jerzego Owsiaka, który da sygnał do rozpoczęcia kwesty. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną po raz drugi na pomoc dzieciom z chorobami onkologicznymi.

Podczas finału Wielkiej Orkiestry na aukcji internetowej będzie wystawiony między innymi kamień pochodzący z ruin kaplicy wybudowanej przez księżniczkę Dąbrówkę, odkrytej na poznańskim Ostrowie Tumskim.

Fragmenty murów przedromańskiej kaplicy z lat 60. X wieku odkryli latem poznańscy archeologowie pod kierownictwem prof. Hanny Koćki-Krenz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Najprawdopodobniej była to pierwsza chrześcijańska świątynia w państwie piastowskim.

Zdaniem prof. Koćki-Krenz, niewielką kaplicę ufundowała żona Mieszka I, czeska księżniczka Dobrawa, zwana po polsku Dąbrówką. Zbudowana na planie prostokąta, zwieńczonego od wschodu absydą świątynia była niewielka i mieściła najwyżej kilka osób.

Podczas niedzielnej aukcji, chcący wesprzeć akcję Jerzego Owsiaka będą mogli wylicytować wydobyty w czasie wykopalisk kamień, który na rzecz WOŚP przekazało miasto Poznań.
Dobrawa, pochodząca z czeskiej dynastii Przemyślidów, w 965 roku przybyła do Polski i została żoną księcia Mieszka I, którego miała nakłonić do przyjęcia chrztu. Odegrała ważną rolę w chrystianizacji swojej nowej ojczyzny i była matką pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 3
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 4
  katolikwojownik
 • 5
  kociaczek