nasze media Najnowszy numer MGN 10/2018

Gabriela Szulik Gabriela Szulik

dodane 03.05.2018 18:25

Wyjątkowe święto

Bo podwójne: uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Królowej Polski

227 lat temu, 3 maja 1791 Sejm Czteroletni przyjął ustawę, która do historii przeszła jako Konstytucja 3 maja. Była to drugą na świecie i pierwsza w Europie ustawa, która regulowała organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Po zasadzie „liberum veto” Konstytucja majowa dawała nową nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego. Była absolutnym przełomem i nowością w Europie. Tylko Rosji i Prusom nie podobało się uchwała. Tymczasem Konstytucja 3 maja była całkowitym zwrotem w porównaniu z wcześniejszym ustrojem. Odtąd decyzje większością głosów miał podejmować Sejm, który tym samym stał się  państwowym organem ustawodawczym.

3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi też uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która nawiązuje do ważnych wydarzeń naszej historii: do ślubów króla Jana Kazimierza, który we Lwowie przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej powierzył swoje królestwo opiece Matki Bożej i ślubował szerzyć Jej cześć. Uroczystość nawiązuje też do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Wezwanie „Królowo Polski” pozwolił wpisać do Litanii Loretańskiej papież Pius X.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10