nasze media MGN 05/2024

PAP

dodane 23.08.2006 11:15

Ubranie na miarę kosmosu

Nowy materiał na kombinezony kosmiczne potrafi wykorzystywać energię słoneczną do produkcji elektryczności, wykrywać i łatać dziury po mikrometeoroidach, zabijać bakterie i chronić przed promieniowaniem - informuje "New Scientist".

Wielowarstwowy materiał opracował zespół Davida Cadogana z firmy ILC Dover w Delaware, która zajmuje się kombinezonami kosmicznymi. Giętkie baterie słoneczne z przewodzącego elektrycznie plastiku lub materiałów na bazie krzemu są wszywane do zewnętrznej warstwy. Wewnętrzna warstwa polimerowego żelu otoczona cienkim plastikiem chroni przed uszkodzeniami. Jeśli powstanie otwór o średnicy mniej niz 2 milimetrów, sączący się żel go załata.

Aby wykrywać większe uszkodzenia, kombinezon ma siatkę cienkich przewodów elektrycznych podłączonych do mikroprocesorów, które wykrywają każdą przerwę w obwodzie spowodowana uszkodzeniem i w razie potrzeby alarmują astronautę. Pokryte srebrem włókna poliestrowe uwalniają jony srebra, które zabijają bakterie, natomiast warstwy polietylenu zapewniają ochronę przed promieniowaniem kosmicznym.

NASA chce zastosować nowe kombinezony podczas planowanego powrotu na Księżyc. Może on posłużyć także do budowy nadmuchiwanej bazy księżycowej lub stacji kosmicznej.

« 1 »