nasze media Najnowszy numer MGN 05/2022

PAP/a

dodane 17.05.2011 10:39

Zwykła tablica do muzeum?


Z danych MEN wynika, że szkoły coraz częściej korzystają z tablic interaktywnych, na których można oglądać m.in. filmy i strony internetowe. Lekcje z tablicami stają się wyjątkowo interesujące i angażują dzieci - mówi Joanna Baron z zabrzańskiej podstawówki.

Według szacunków dystrybutorów do końca 2011 roku w szkołach będzie ok. 8 tys. takich urządzeń. Na tablicach interaktywnych wyświetlany jest obraz z projektora, połączonego z komputerem lub notebookiem. Na ekranie można wyświetlać prezentacje, filmy, zdjęcia lub strony internetowe. Możliwe jest także przesłanie prezentacji bądź filmu e-mailem, bezpośrednio w trakcie jego wyświetlania. Na tego typu tablicach można też rysować specjalnym "pisakiem", który jest swoistym urządzeniem wskaźnikowym - podobnie jak mysz w komputerze. Przy jego pomocy można zaznaczać obszar w dokumencie, przenosić go, wycinać fragmenty prezentacji czy zatrzymywać film.

Według nauczycieli, tablice interaktywne, jako nowe narzędzie edukacyjne, doskonale sprawdzają się w szkołach. "Lekcje z tablicami stają się wyjątkowo interesujące i co najważniejsze angażują wszystkie dzieci, nawet te najbardziej nieśmiałe. Efektem takiej pracy z tablicą jest to, że dzieci stają się bardzo aktywne, jednocześnie skupiając się na zagadnieniu, a przez to łatwiej nabywają nowe umiejętności i zapamiętują dużo więcej" - powiedziała PAP Joanna Baron, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 43 im. L. Kruczkowskiego w Zabrzu.

Na polskim rynku tablice interaktywne są obecne w szkołach oraz w biznesie. Jak ocenia resort edukacji i sami dystrybutorzy, rynek ten dość szybko rośnie. W 2009 roku w szkołach zainstalowano 5318 tablic interaktywnych. Jak powiedziała PAP Bożena Skoromowska z biura prasowego MEN, z danych resortu wynika, że w sierpniu 2010 roku w szkołach było już 7629 tablic interaktywnych.

Ekrany tablic, mają powierzchnię pokrytą warstwą teflonu, poliestru lub specjalnego spieku ceramicznego, w swoim działaniu wykorzystują odbiorniki ultradźwięków i poczerwieni. Ustalanie pozycji pisaka na tablicy działa na zasadzie elektromagnetycznej (przy użyciu metalowej siatki pod powierzchnią ekranu) oraz rezystancji, czyli zmiany potencjału w miejscu dotknięcia pisaka do powierzchni tablicy.

Tablice produkowane są w kilkunastu wielkościach i formatach ekranu - od przekątnej ekranu 40 cali do przekątnej 88 cali. Oprogramowanie ich jest zwykle spolonizowane lub opracowane całkowicie dla rynku polskiego.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione