nasze media Najnowszy numer MGN 11/2020

Radio Watykańskie/a

dodane 23.12.2010 09:28

Szopka rzymskich śmieciarzy

Tym razem kard. Gianfranco Ravasi odwiedził z ramienia Watykanu słynną już szopkę rzymskich śmieciarzy. Znajduje się ona nieopodal murów watykańskich i co roku jest odwiedzana przez wysokich dostojników Stolicy Apostolskiej.

Wielokrotnie zaglądali tu również papieże. Najczęściej Jan Paweł II. Ale jako pierwszy pojawił się tutaj Paweł VI w 1974 r. W 2006 r. był tu również Benedykt XVI. Za ich przykładem szopkę odwiedzają też politycy, z prezydentami Włoch włącznie, oraz zwyczajni pielgrzymi.

Rzymscy śmieciarze szacują, że od czasów jej powstania w 1972 r. szopkę odwiedziło już ponad 2 mln osób. Niektórzy przychodzą tu co roku, bo szopka wciąż się rozrasta. Tak było z Janem Pawłem II, który był tam 24 razy, i jak mówią dumni ze swego dzieła pracownicy rzymskiego zakładu oczyszczania, zawsze potrafił rozpoznać, co zmieniło się w betlejemskiej scenerii.

Podstawowym budulcem szopki jest kamień, a dokładniej, ponad 2 tys. kamieni pochodzących z całego świata. Zbudowano z nich ponad 100 domów. Każdy z oświetleniem. Jest też prawdziwy kominek, trzy rzeki i cztery akwedukty. Bo choć, szopka rzymskich śmieciarzy upamiętnia narodziny Chrystusa w Betlejem, w swym charakterze jest bardzo rzymska. Stąd na wczorajszej inauguracji szopki obok przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury nie zabrakło też burmistrza Rzymu. „Świadczy ona jak wiele wiary i wspaniałomyślności pozostało jeszcze w Rzymianach” – powiedział Gianni Alemanno.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione