nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

dziennik.pl/p

dodane 29.04.2009 08:58

Zagadkowe krople deszczu


Wydawałoby się, że nie ma nic bardziej oczywistego niż to, że kropla deszczu rozpryskuje się po uderzeniu w ziemię. A jednak, jak wykazali naukowcy, wcale tak nie jest. Krople deszczu od dawna interesują badaczy. Przeprowadzono już badania, które wykazały, że w rozbryzgiwaniu się wody dużą rolę odgrywa powietrze - kiedy ciśnienie jest niskie, kropelki nie rozbryzgują się, tylko spłaszczają, formując charakterystyczny naleśnik.

Najnowsze eksperymenty przeprowadził Shreyas Mandre z Harvard University. Przygotował on komputerowe symulacje ruchu typowej kropli - o średnicy 2 mm i pędzącej z prędkością kilku metrów na sekundę - z uwzględnieniem ciśnienia powierzchniowego cieczy. Okazało się, że spadając deszcz spręża pod sobą powietrze, które kilka mikrometrów nad ziemią tworzy poduszkę. Od niej właśnie kropelka odbija się i rozbryzguje, tworząc charakterystyczną koronę, którą znamy ze zdjęć makro.

Rozbryzgiwanie się wody ciągle jest zjawiskiem mało znanym, a jednocześnie bardzo interesującym - dokładne opisanie tego procesu mogłoby pomóc np. stworzyć materiały do wykorzystania w kuchni, który stłumią rozbryzgiwanie się cieczy.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione