nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021

KAI/k

dodane 30.07.2008 15:43

Zmarł misjonarz Papui Nowej Gwinei

Jeden z pierwszych misjonarzy archidiecezji gnieźnieńskiej w Papui Nowej Gwinei ks. Kazimierz Muszyński zmarł 26 lipca w Niantic k. Bostonu w USA. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 31 lipca w USA.

Urodził się w 1942 roku w Gołańczy (archidiecezja gnieźnieńska). Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował jako wikariusz w kilku parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej, po czym zwrócił się z prośbą do kard. Stefana Wyszyńskiego o pozwolenie na wyjazd na misje.

W 1974 roku prymas wyraził zgodę i wysłał go wraz z dwoma innymi kapłanami do Papui Nowej Gwinei.

Po latach ks. Muszyński przyznał, że wówczas nie bardzo wiedział, gdzie tego kraju szukać na mapie.
„Byliśmy tak zaskoczeni, że zaniemówiliśmy. W tamtych czasach wiedza o Papui Nowej Gwinei była znikoma, a publikacji nie było praktycznie żadnych. Udało nam się zdobyć jakąś broszurę werbistów i z niej dowiedzieliśmy się, że to kraj cywilizacyjnie zacofany, zamieszkany przez ludzi, którym nieobcy jest kanibalizm. Na szczęście rzeczywistość okazała się mniej straszna” – wspominał pod koniec ubiegłego roku ks. Muszyński.

Ks. Muszyński spędził w Papui Nowej Gwinei blisko 11 lat. Pracował kolejno w parafii w Denglagu, Kainantu i w Wangoi.

Wybudował cztery kościoły, szpital i salę parafialną. Po latach w swojej książce „Dziesięć lat wśród Papuasów” napisał: „Przeżyłem tu dziesięć lat mojej pracy misyjnej i wyjeżdżając mam pełne poczucie, że były to jak dotąd najlepsze lata mojego kapłańskiego żywota. Lata trudne, ale pełne wewnętrznej radości, jaką daje pewność właściwej, choć kamienistej i na pewno nie pozbawionej błędów drogi. Drogi, na którą Chrystus powołał mnie, abym wypełniał Jego misję”.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione