nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

(PAP)

dodane 08.08.2006 08:55

Samochody na baterie słoneczne

Japończycy pracują nad projektami baterii słonecznych w szybach samochodowych . Pierwsze z tych rozwiązań pojawi się na światowym rynku już 2007 r. – poinformował portal Daily Tech.

Jak podaje Daily Tech, Sharp LumiWall, to rozwiązanie, w którym cienki „film” baterii słonecznych jest wprasowany między dwie warstwy szkła tworzące szkło okienne. Film taki jest przezroczysty i w niewielkim stopniu zniekształca obraz. Z zewnątrz szkło okienne z LumiWall jest ciemne i przypomina szklane elewacje budynków biurowych.

W trakcie dnia baterie słoneczne umieszczone w szybach zbierają energię z ich powierzchni. Po zapadnięciu zmroku LumiWall służy jako dodatkowe źródło energii. Pobudza do świecenia intensywnym białym światłem komórki umieszczone po drugiej stronie filmu, tak, że powierzchnia okna staje się dodatkowym punktem świetlnym.

Według portalu, LumiWall może świecić przez 6-8 godzin. Ze względu na pewne zniekształcenia obrazu szkło wyposażone w LumiWall przeznaczone może być dla zakładów przemysłowych i biur.

Podobne prace prowadzone są nad filmem z komórkami fotowoltaicznymi, który byłby montowany w bocznych szybach samochodowych i częściowo w szybie tylnej. Szyby z tak zamontowanym filmem wyglądałyby jak przyciemniane, zaś ich zainstalowanie pozwalałoby na obniżenie temperatury wnętrza samochodu pozostającego na słońcu nawet o 6-8 st. C.

Ze względu na niepełną przezroczystość filmu z komórkami fotolowoltaicznymi, nie byłby on montowany na szybie przedniej i całej szybie tylnej. Energia pozyskiwana z szyb samochodowych służyłaby do zasilania podzespołów pojazdu oraz – w przypadku wozów hybrydowych – byłaby dodatkowym źródłem zasilania akumulatorów. Pierwsze samochody z „fotowoltaicznymi szybami” mają pojawić się w 2008 r.

(za: TVP)

« 1 »