nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

pap/as

|

PAP

dodane 15.01.2024 10:06

Energetyki pod lupę

Naukowcy z KUL zbadają wpływ napojów energetycznych na zdrowie psychiczne młodych dorosłych.

Otrzymali oni na ten cel grant, który będą realizować we współpracy z zespołami z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Collegium Medicum UJ i Politechniki Lubelskiej. Kierownikiem merytorycznym projektu został prof. dr hab. n. med. Ryszard Maciejewski.

Jak poinformowało PAP Centrum Transferu Wiedzy KUL, celem badania jest wszechstronna ocena napojów energetyzujących oraz adaptogenów roślinnych (substancje mające zmniejszać skutki stresu) pod kątem ich toksyczności i wpływu na zdrowie.

Naukowcy wykonają analizę składu pierwiastkowego nie tylko „energetyków”, ale też roślin i pozyskiwanych z nich surowców o działaniu adaptogennym, psychostymulującym i nootropowym (działanie mające poprawiać funkcje poznawcze i pozytywnie wpływać na pamięć i koncentrację). Przeprowadzą również testy w kierunku oceny toksyczności tych substancji i wzajemnych interakcji między nimi.

Efektem projektu ma być podniesienie świadomości o wpływie popularnych „energetyków” na zdrowie ludzi. Dlatego towarzyszyć mu będzie także opracowanie materiałów dydaktycznych i informacyjnych, opartych na uzyskanych wynikach, oraz szeroko zakrojona kampania edukacyjna z wykorzystaniem nowoczesnych środków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..