nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021

Gabriela Szulik

dodane 02.11.2018 13:06

Nie chodzi o jesienny spacer

Módlmy się za zmarłych – może kiedyś ktoś pomodli się nad naszym grobem.

Nie chodzi o jesienny spacer po cmentarzu, ale przede wszystkim o naszą modlitwę, bo zmarli potrzebują płynącej z serca modlitwy – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Po Uroczystości Wszystkich Świętych wspominamy wszystkich wiernych zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu, aby jak najszybciej mogły dołączyć do świętych w niebie. Chodzi o dusze, które odeszły z tego świata w łasce uświęcającej, ale ponieważ mają do spłacenia dług za popełnione grzechy, nie mogą jeszcze wejść do nieba.

Żyjący na ziemi, czyli każdy z nas, w dniach od 1 do 8 listopada może pomóc zmarłym pokutującym w czyśćcu uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar, przez nawiedzenie cmentarza, odmówienie modlitwy „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” i jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz przystąpienie do Komunii św. w tym samym dniu.

Dzień Zaduszny, czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych wprowadził opat benedyktynów w Cluny we Francji – św. Odylon już pod koniec X wieku. Każdy ksiądz może tego dnia odprawić trzy msze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione