nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

PAP / Gabriela Szulik

dodane 08.09.2017 18:15

Manaty we Wrocławiu

Wrocławskie Afrykarium ma dwa nowe manaty.

W piątek 8 września można je było oglądać po raz pierwszy. To pierwsze manaty sprowadzone do Europy od ponad 20 lat. To samice sprowadzone z Singapuru. Nazywają się Abel i Ling. Podobnie jak wrocławskie samce tego gatunku, mają 6 lat, czyli dobry wiek do tego, by mogły się rozmnożyć. Na razie jeszcze nie jedzą, poznają nowy basem i są lekko zestresowane – powiedział dyrektor Afrykarium.

Manty przyleciały samolotem do Warszawy a ze stolicy wieziono je w specjalnej naczepie.

Podczas przejazdu do Wrocławia co jakiś czas trzeba było zrobić postój, żeby manaty odpowiednio nawilżyć i zbadać.

Manat to duży ssak wodny o wrzecionowatej budowie ciała. Ma gładką, słabo owłosioną skórę. Przednie kończyny przekształcone w płetwy a tylnych nie ma wcale. Ma natomiast półokrągłą płetwę ogonową. Jest bardzo ociężały i powolny.

Jest długi na ok. 3 m, żyje ok. 10 lat w płytkich wodach u ujścia rzek, na pełnym morzu nie można go spotkać. Pod wodą może przebywać 15 minut. Manaty przypominają pasące się bydło na łące, tyle że pod wodą. Manaty po urodzeniu mają pomarańczową skórę, około metra długości i ważą ponad 2o kilogramów

Gatunek zagrożony jest wyginięciem, dlatego jest szansa, że we wrocławskim Afrykarium przybędą przynajmniej dwa ssaki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione