nasze media Najnowszy numer MGN 05/2022

Gabriela Szulik

dodane 06.12.2015 06:31

Z Peru do nieba

W sobotę, 5 grudnia franciszkanie, ojcowie Michał i Zbigniew zostali ogłoszeni błogosławionymi. To pierwsi błogosławieni polscy misjonarze męczennicy.

Misjonarze, ojciec Zbigniew Strzałkowski i ojciec Michał Tomaszek, spotkali się we franciszkańskim klasztorze. Obja pochodzili z południa Polski. Ojciec Michał z Łękawicy, koło Żywca a ojciec Zbigniew z Zawady koło Tranowa. Lepiej poznali się na misjach w Peru. Najpierw do Peru przyjechał ojciec Zbigniew. W następnym roku dołączył do niego ojciec Michał.

Pracowali w Pariacoto, w samym sercu Andów. Wiadomość o ich przybyciu bardzo szybko rozeszła się po górach. Ludzie cieszyli się, że mają misjonarzy. Prosili o odprawienie Mszy świętej, o chrzest, o opiekę nad chorymi.

Ojcowie Michał i Zbigniew wędrowali do najbardziej oddalonych wiosek położonych w górskich dolinach. Pomagali biednym, opiekowali się chorymi. Zakonnicy pracowali z dziećmi i młodzieżą, założyli dla nich szkołę, zbudowali instalację wodną i kanalizację. Mieszkańcy szybko ich pokochali.

Ale nie wszystkim się to podobało. Terroryści z organizacji „Świetlisty Szlak” postanowili zabić misjonarzy.

9 sierpnia 1991 roku. Misjonarze, jak zwykle w piątkowe wieczory, umówili się z młodzieżą na Mszę świętą i spotkanie. Terroryści wiedzieli o tym i ten dzień wybrali na napad.

Około godziny 19.00 pojawili się we wsi. Uzbrojeni, z zakrytymi twarzami.

Po Mszę św. wystraszeni ludzie szybko rozeszli się do domów. W drzwiach kościoła stanęło trzech terrorystów. Zabrali ojców Zbigniewa i Michała, wsadzili do samochodu i wywieźli na pustkowie. Tam ich zastrzelili.

Ludzie zaczęli szukać kapłanów. Ich ciała znaleźli około północy. Przywieźli do wsi i całą noc czuwali przy zmarłych. Prosili: „Ojcze Michale, wstąp do nieba”; „Ojcze Zbigniewie, wstąp do nieba”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione