nasze media Mały Gość 04/2024

PAP

dodane 17.10.2012 13:55

Odszyfrować zwycięstwo

Wystawa poświęcona polskim matematykom, którym udało się złamać kod Enigmy.

Historię polskiej kryptologii począwszy od I wojny po sukces Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy przed wybuchem II wojny złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma", można poznać dzięki wystawie otwartej w środę w Senacie.

Wystawa "Enigma. Odszyfruj zwycięstwo" dokumentuje historię złamania kodów "Enigmy" przez polskich kryptologów. Zwiedzający ekspozycję przechodzą przez zaaranżowany z plansz labirynt, który otwierają tablice poświęcone I wojnie i Polskiemu Biuru Szyfrów, którego członkowie, młodzi poznańscy matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski w 1932 r. odczytali pierwszą niemiecką depeszę zaszyfrowaną przez "Enigmę".

Na kolejnych planszach znalazł się opis dalszych losów polskiego zespołu kryptologów oraz wykorzystania ich pracy przez wywiad brytyjski. Złamanie kodu "Enigmy" pomogło m.in. w pomyślnym przeprowadzeniu przez aliantów inwazji na kontynent europejski w czerwcu 1944 r. Wkład polskich naukowców przez długi czas po wojnie był zapomniany, dopiero w latach 70. prawda o ich roli w złamaniu "Enigmy" zaczęła być szerzej rozpowszechniana.

W 1932 roku matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski poznali szyfr "Enigmy" - niemieckiej maszyny kodującej. Dokonali tego po raz pierwszy metodami matematycznymi. Złamanie kodu "Enigmy" uważane jest za znaczący wkład Polski w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej. Mogło ono, w ocenie historyków, skrócić wojnę o 2-3 lata i w konsekwencji - uratowało życie 20-30 milionom ludzi w Europie i na świecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..