nasze media MGN 12/2020

MGN 04/2004

dodane 28.03.2012 13:23

Panu Bogu udała się starość

Miał być kupcem, ale jego szef zauważył, że ładnie śpiewa. Będziesz śpiewakiem, powiedział. Miał rację. Stefan Stuligrosz został słowikiem.

Dojrzałem do wieczności
Mistrz Stuligrosz z uśmiechem pochyla się nad listem. Dostał go od Jana Pawła II. – Mam 84 lata – mówi – i powoli dojrzałem do wieczności. Wbrew wszystkim uważam, że Panu Bogu udała się starość. Opadły wszystkie emocje. Inaczej patrzę na moich wrogów. Przykład bierze z papieża, którego uważa za wielki autorytet. Pierwszy raz spotkali się w Gnieźnie, podczas wizyty Ojca Świętego w kraju. Wtedy „Poznańskie Słowiki” śpiewały w czasie uroczystej Mszy świętej. Papież spóźniał się. Wszyscy się denerwowali. Wreszcie przyjechał. Spojrzał, podniósł ręce do góry i ruszył w stronę chóru. – Pomyślałem, że może idzie do mnie – wspomina profesor. – Chciałem wyjść mu naprzeciw, ale bałem się, że się wygłupię. Upadłem na kolana. Nie przejmowałem się, że było błoto. Zamknąłem oczy. Pomyślałem, niech się dzieje wola nieba. Po chwili poczułem jego ręce na moich ramionach. Powiedział: „Mistrzu, jak się cieszę, że «Poznańskie Słowiki» są z nami”. Od tego czasu rozpoczęła się ich przyjaźń. – Dzisiaj obaj przeżywamy „wiosnę” swojego życia. I to bez narzekania – śmieje się dyrygent. 

Kobiety mojego życia
– Miałem szczęście do dobrych kobiet w życiu – mówi profesor. – Począwszy od babci, mamy, nauczycielki fortepianu, a zakończywszy na żonie i córkach. Żona Barbara była jednak najważniejsza. Znali się ze spotkań Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Żeńskiej. – Barbara była pierwszą kobietą, która przypadła mi do serca – opowiada. – Spotykaliśmy się w gronie przyjaciół. Nigdy osobno. Wtedy nie było w ogóle mowy o całowaniu się, o współżyciu przed ślubem. Szanowało się tę drugą osobę. Miało się do siebie zaufanie. – Młodzi mogą pomyśleć, że jestem stary wapniak, że niczego nie rozumiem i się nie znam. Dobrze wiem, że wstrzemięźliwość przed ślubem buduje wzajemne zaufanie. Kochać to być gotowym na poświęcenie – dodaje. Pewnie dlatego przeżyli szczęśliwie tyle lat. Nazywała go Stefuchną, a on ją Barbarką. – Barbarka była moim sercem, duszą, natchnieniem, całym życiem, wszystkim. Zawsze była. Nie myślałem, że kiedyś może jej zabraknąć. Kiedy pięć lat temu zmarła, poczułem się nagle taki samotny. Jakby słońce zaszło dla mnie raz na zawsze – wspomina wzruszony. Bardzo się kochali. Żona poświęciła dla niego karierę naukową i zawodową. Zostawiła zajęcia ze studentami. – Chciała mi stworzyć dom, rodzinne warunki do spokojnej, artystycznej pracy. Zawdzięczam jej wszystko – mówi. 

Pasje życia
Cieszy się, gdy młodzi, zdolni ludzie odnoszą w życiu sukcesy. Nie tylko artystyczne. – Sukcesem jest to, że ktoś jest mądry i wie, czego chce w życiu – mówi pan Stefan Stuligrosz. Skomponował ponad 600 utworów. – Marzę, by wykonać wszystkie, które mam w moich zbiorach – stwierdza. Chciałby mieć solidną siedzibę dla chóru, bo salka, w której odbywają się próby, jest zbyt mała. W wolnym czasie pielęgnuje swój ogród. – Trzy lata temu zdobyłem pierwszą nagrodę w konkursie na „zielony Poznań” – cieszy się profesor. Stara się odpowiadać na wszystkie listy, które do niego przychodzą. Ciągle coś komponuje. – Żeby odetchnąć, lubię pojechać za miasto. Pooddychać przestrzenią, gwiazdami, śniegiem – mówi. Uwielbia szybką, ale bezpieczną jazdę samochodem. Teraz już wiek mu na to nie pozwala. – Gdybym się jeszcze raz urodził – mówi – na pewno zostałbym dyrygentem. Założyłbym też „Poznańskie Słowiki”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione