nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

Andrzej Grajewski

|

MGN 03/2004

dodane 27.03.2012 19:49

Afryka dzika

„Witamy was, Alleluja! ” – śpiewa z przejęciem kilkuset maluchów. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wszystko dzieje się w małej osadzie Kachemu w środku Afryki.

Skąd polska piosenka w środku afrykańskiego buszu? Caritas Polska od lat pomaga Kościołowi w rejonie Konga i Rwandy. Między innymi wspomaga tamtejsze ośrodki zdrowia, szkoły i organizuje dożywianie. Szkoła w Kachemu powstała w niezwykły sposób. Ktoś z Polski wpłacił anonimowo 100 tysięcy złotych na konto Caritas prosząc, aby pieniądze zostały spożytkowane w Afryce. Z wpłaconych pieniędzy zbudowano szkołę, gdzie w warunkach zbliżonych do normalnych mogą się uczyć setki dzieci.

Nie wychodź po zmroku
Ksiądz Piotr Kalinowski, pallotyn, jest proboszczem parafii św. Alojzego w Rutshuru. To duża miejscowość na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga. Dotarliśmy tam wyboistą drogą wiodącą skrajem rezerwatu Virunga – wspaniałej ostoi przyrody. Jego parafia liczy około 65 tysięcy ludzi. Kiedyś do Rutshuru przyjeżdżali turyści z całego świata, aby obserwować goryle leśne. Wyprawy trwały kilka dni, trzeba było iść z przewodnikiem i tropicielem, który potrafił po śladach rozpoznać, gdzie koczują stada. Niestety, ciągnące się od 1994 r. w Afryce Środkowej wojny spowodowały, że w tamten rejon przybyły dziesiątki tysięcy uchodźców. Toczące się walki oraz koczowiska ogromnej liczby bezdomnych zniszczyły okolicę. Wieczorem, a zmrok tam zapada około osiemnastej, nikt już nie opuszcza domów. Jeszcze do niedawna ciszę nocną zakłócały strzały. Jeżeli strzelanina trwała długo, oznaczało to, że żołnierze staczają potyczkę z oddziałem partyzantów.

Gdy słychać było tylko krzyki, wiadomo było, że bojówki zeszły z gór i maczetami dokonują samosądów wśród miejscowych. Parafialna szkoła rzemieślnicza, prowadzona pod nadzorem księdza Piotra, w tamtym okresie produkowała głównie trumny. Dzisiaj, na szczęście, rośnie popyt na meble. Chociaż dzień przed naszym przyjazdem ostrzelano patrol policyjny – zginęło dwóch policjantów. Ksiądz Piotr wierzy, że wojna do Rutshuru już nie wróci. Ma jednak mnóstwo innych problemów. Jednym z najbardziej dramatycznych jest epidemia AIDS. Według niektórych statystyk wirusem HIV zarażonych jest kilkadziesiąt procent młodych ludzi. Umierają w całkowitym opuszczeniu, wśród zwierząt albo na polach, najczęściej wyrzucani z domów rodzinnych. Ksiądz Piotr chciałby wybudować dla nich hospicjum, żeby w ludzkich warunkach oczekiwali na śmierć.

Uważaj, bo Cię zjedzą
W swej pracy ksiądz nie jest sam. Pomagają mu tak zwani mtumishi – diakoni odpowiedzialni za poszczególne części parafii. To oni odpowiadają za przygotowanie liturgii, katechezę, a także rozdział pomocy. Bez nich ksiądz Piotr nie byłby w stanie wykonać nawet części swej pracy. Magia i czary zawsze towarzyszyły życiu na Czarnym Lądzie. Nawet chrześcijanie dotąd mają problemy z odrzuceniem zwyczajów, które przez pokolenia kształtowały ich kulturę. Czarownik potrafił leczyć, ale także rzucać uroki i niebezpieczne zaklęcia. I nadal jest ważną postacią.

« 1 2 »

TAGI: KONGO, RWANDA

oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione