nasze media Mały Gość 04/2024

Tomasz Rzeczyki, autor książki "Góry Polski"

dodane 30.06.2006 09:05

GŁOWA DO GÓRY!

Z pytaniem tym zwróclilismy się do pana Tomka. Pan Tomek jest fascynatem górskich szlaków. Napisał nawet o nich książkę. Zapytany o „rady dla turystów”, zamyślił się… a potem zaczął mówić:

Ważne są słodycze!
Przekonałem się, że bardzo ważną rzeczą jest, aby brać ze sobą na wycieczkę w góry zawsze precyzyjną mapę danego pasma górskiego oraz kompas. Kompas, w razie zgubienia szlaku pozwoli nam na odnalezienie kierunku świata, i wrócenie na szlak. Następną sprawą jest, aby brać ze sobą zawsze odpowiednią ilość picia. W górach łatwo następuje zmęczenie. Oprócz picia trzeba mieć ze sobą też słodycze. Najlepiej czekoladę, lub suszone śliwki albo suszone morele. Po to, aby w chwili nagłego zmęczenia uzupełnić niedobór sił w organizmie. Koniecznie trzeba brać buty, które będą trzymały nogę powyżej kostki. Żadne adidasy ani sandały, bo to grozi niebezpiecznymi powikłaniami.

Pogoda zmienna jest
Wybierając się w góry trzeba pamiętać, że w górach panuje inny klimat niż na dole. Często jest tak, że na wiosnę, w marcu kwietniu, na dole na drzewach są już liście, natomiast w górach leży jeszcze śnieg. I niezależnie od tego jaka jest pogoda, w góry trzeba koniecznie brać ze sobą kurtkę przeciw deszczową oraz sweter, gdyż na wysokościach często następują zmiany warunków pogodowych.

Czapka i plecak
Przyda się w górach czapka z daszkiem, która będzie chroniła głowę przed utratą ciepła, promieniowaniem słonecznym oraz ewentualnymi insektami. Wszelkie rzeczy trzeba brać w plecaku – na plecach. Aby nie nosić reklamówek, które obciążają ręce. Plecak powinien być wygodny.

Ogryzek nie jest zły
Gdy byłem na szczycie Gór Łużyckich, na górze Łuż, była tam kartka, a na niej napis: „turysto, skoro miałeś tyle sił aby wziąć te rzeczy na szczyt, to będziesz miał też siły aby znieść te śmieci na dół”. Dlatego chodząc po górach nigdy nie wyrzucam jakichś woreczków czy papierków na szlaku, tylko zawsze pakuję je razem, i dopiero w mieście wyrzucam do śmietników. Foliowe worki i tworzywa sztuczne rozkładają się bardzo długo. Jeżeli zostawiałoby się je na szlaku, to za kilkanaście lat mielibyśmy wielkie śmietnisko. Wyrzucać można odpady naturalne, ogryzki itp. Oczywiście w sposób kulturalny, pod krzaczek, albo kamień...

Cicho sza!
Chodząc po górach należy zachowywać ciszę, aby nie płoszyć mieszkających tam zwierząt, oraz nie wywoływać niebezpieczeństw. Często się zdarza w terenach skalnych, wysokogórskich, że spotęgowane odgłosy, echo, może wywołać lawinę kamienną albo, w przypadku zimy, śnieżną.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..