nasze media Najnowszy numer MGN 09/2020

Tomasz Rzeczyki, autor książki "Góry Polski"

dodane 30.06.2006 09:05

GŁOWA DO GÓRY!

Na szlaku nie jest nudno
Jeżeli chodzimy po rezerwatach przyrody, albo terenach parków narodowych, to naprawdę wierzmy – najciekawsze miejsca zostały udostępnione szlakami turystycznymi. Często kusi to co jest niedostępne. Turyści chcą zobaczyć daną ścieżkę tylko dlatego, że ona nie jest udostępniona do ruchu turystycznego. A wiem z doświadczenia, że najbardziej interesujące miejsca są właśnie na szlakach. Nie warto schodzić z tych miejsc, gdyż można zupełnie nieświadomie zadeptać, stanowisko jakiejś cennej rośliny albo przepłoszyć rzadki gatunek zwierząt. Z cennymi gatunkami roślin jest tak, że są to zazwyczaj roślinki niepozorne, nie wyróżniające się kwiatami ani liśćmi, a jedynie tym, że są one rzadkimi gatunkami.

Zwierzę potrafi
Chodząc po terenach rezerwatów nie należy karmić zwierząt ani rzucać okruszków ptakom. Dlaczego? Gdyż w ten sposób możemy zupełnie nieświadomie sprowadzić na nie choroby. Zwierzęta żyjące w górach same sobie potrafią dać radę z wyżywieniem, natomiast my możemy, mając brudne palce wprowadzić jakieś pasożyty do ich organizmu, pasożyty, które będą się na tej żywności znajdować. Poza tym, ważną rzeczą jest udając się do górskich parków narodowych aby raczej nie brać psów. Pies jest drapieżnikiem. I w jego naturze jest walka. Dlatego pies może zagryźć mieszkające w lesie sarny, czy inne mniejsze zwierzęta. Poza tym, nasz miejski pies, wydalając wydala różne bakterie, tasiemce i inne pasożyty i w ten sposób też może dość do zakażenia zwierząt.

Chodź ze mną
Istotną sprawą jest bezpieczeństwo w górach. Idąc na wycieczkę górską nie należy się rozdzielać. Naprawdę nie warto iść za głosem ambicji, która mówi „ja chcę iść tym szlakiem a ty tym, to się rozdzielmy”. Samotność w górach jest bardzo niebezpieczna, bo jeżeli turysta ulegnie wypadkowi, to, pomimo telefonów komórkowych, nie ma mu kto doraźnie pomóc. Dlatego lepiej jest chodzić razem.

Przewodnik to fajny gość
Warto słuchać osób, które są przewodnikami wycieczek. Te osoby mają spore doświadczenie i mogą się podzielić różnymi interesującymi wiadomościami na temat gór. Poza tym, zdają sobie one najlepiej sprawę z zagrożeń, jakie mogą czyhać na szlakach. Góry wbrew pozorom są niebezpieczne. To że są tam znakowane szlaki, drogowskazy i schroniska, nie zwalnia nas od czujności i ostrożności, bo naprawdę wiele ofiar własnej lekkomyślności, spędzało potem długi czas w szpitalu. Dochodziło też do wypadków śmiertelnych dla osób, które nie miały szacunku wobec majestatu gór.


No to wypoczywajcie w górach szczęśliwie i bezpiecznie- Wasz ObejrzyjświatNapisz!
(w tytule maila napisz "prosto z podróży")
« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione