nasze media Mały Gość 04/2024

PAP

dodane 23.08.2011 11:17

Zlot Stulecia Harcerstwa


Ponad 3 tys. osób weźmie udział w Jubileuszowym Zlocie Stulecia Harcerstwa organizowanym w Krakowie przez Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej. Potrwa on od czwartku do niedzieli. Gościem zlotu ma być jego honorowy patron, prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną.

Do Krakowa przyjadą reprezentanci pięciu organizacji: ZHR, Stowarzyszenia Harcerskiego, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” – Federacji Skautingu Europejskiego, Harcerstwa Polskiego na Ukrainie oraz Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. Miejscem spotkania młodych ludzi będą Łagiewniki, gdzie stanie namiotowe miasteczko.

W czwartek wieczorem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia mszę św. inaugurująca zlot odprawi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Zlot obywa się pod hasłem „Całym życiem - przygoda XXI”.

Harcerze w trakcie zlotu zamierzają na wytypowanych wcześniej 120 krakowskich podwórkach zamontować nowe urządzenia do zabaw dla dzieci. Będą to kolorowe samochodziki i lokomotywy wykonane przez profesjonalną firmę. Harcerze złożą je z gotowych elementów, zmontują i zorganizują zabawy dla dzieci.

W piątek wieczorem na „Ognisku stulecia” spotkają się harcerze wszystkich pokoleń - weterani ruchu i jego najmłodsi uczestnicy.

Podczas jubileuszowych obchodów zaplanowano odsłonięcie w Parku Jordana popiersia założyciela harcerstwa w Polsce Andrzeja Małkowskiego. Będą też dwie gry miejskie „Literożercy 2011” i „Podwórko 2.1”.

W niedzielę - ostatnim dniu zlotu - ok. 2 tys. harcerzy ze sztandarami swoich drużyn, hufców i chorągwi przemaszeruje spod Barbakanu pod Wawel. Defiladę będą odbierać goście honorowi zlotu, w tym prezydent Komorowski z żoną.

Zlotowi towarzyszyły będą wystawy plenerowe - przygotowana przez ZHR ekspozycja „Całym życiem” na placu o. Adama Studzińskiego oraz przygotowana przez IPN „Bogu i Polsce – harcerstwo niezależne i niepokorne w PRL” na Małym Rynku.

Przed rokiem stulecie harcerstwa w Polsce świętował Związek Harcerstwa Polskiego.
Pierwsze zastępy skautowe w Polsce powstały w 1910 r., a pierwsze drużyny w 1911 r. Polskie harcerstwo narodziło się pod skrzydłami Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" - w lutym 1911 r. na spotkaniu we Lwowie zapada decyzja o potrzebie utworzenia skautingu w Polsce, a w maju tego samego roku władze "Sokoła" powołały Naczelną Komendę Skautową. Następnego dnia Komenda wydała rozkaz o powołaniu trzech pierwszych drużyn.

« 1 »