nasze media Mały Gość 04/2024

PAP/p

dodane 08.09.2010 08:58

Świątynia sprzed 3000 lat


Archeolodzy odkryli w Jordanii pozostałości świątyni i przedmioty z epoki żelaza, pochodzące z VIII wieku p.n.e.

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych na stanowisku w Khirbat Ataroz w pobliżu miasta Mabada, w odległości około 32 kilometrów na południowy-zachód od Ammanu - stolicy Jordanii.

Jak poinformował Ziad al-Saad, dyrektor Urzędu Starożytności Jordanii, świątynia z VIII wieku p.n.e. składała się z głównej komnaty o wymiarach 30 metrów długości i 13 metrów szerokości, dwóch mniejszych przedsionków oraz otwartego dziedzińca.

Na terenie świątyni odnalezione zostały też przedmioty wykorzystywane podczas obrzędów religijnych, w tym figurki starożytnych bóstw oraz okrągłe gliniane naczynia.

Według naukowców, zarówno świątynia zbudowana z wapienia i bazaltu, jak i przedmioty wykonane z brązu i wypalanej gliny, ukazują złożoność rytuałów religijnych w starożytnym królestwie Moabitów, jakie istniało w tych czasach na terytorium dzisiejszej Jordanii.

Moabici byli starożytnym ludem zamieszkującym krainę położoną na wschód od Morza Martwego. Prowadzili wojny z Izraelitami i zostali pokonani w X w. p.n.e. przez króla Dawida, a od zwierzchnictwa Izraela uwolnili się w IX w. p.n.e. Królestwo Moabitów prawdopodobnie utraciło niezależność po podboju dokonanym w 582 r. p.n.e. przez Babilończyków.
« 1 »