nasze media Mały Gość 04/2024

kai/p

dodane 09.04.2009 09:10

Sto Godzin Astronomii


„Sto Godzin Astronomii” - taką nazwę nosi czterodniowy „globalny maraton” z udziałem głównych obserwatoriów astronomicznych świata, w tym także watykańskiego.
Inicjatywę podjęto z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii. Serią programów przekazywanych przez internet ma ona udostępnić jak największej liczbie osób w różnym wieku obserwacje przez teleskop, jakie zapoczątkował 400 lat temu Galileusz. Zaznajamia ich też z inną aparaturą stosowaną obecnie w astronomii i z podstawami tej nauki. Wybrany okres jest szczególnie korzystny do obserwacji planety Saturn.

W ramach inicjatywy „Sto Godzin Astronomii” 4 kwietnia o godz. 8:35 naszego czasu jezuicki astronom o. Richard Boyle SJ. zaprezentował badania prowadzone teleskopem na Mount Graham w amerykańskim stanie Arizona przez watykańskie obserwatorium astronomiczne w Tucson.

Obserwatorium założył w Watykanie w 1891 r. Leon XIII i działało tam ono przez ponad 40 lat. W 1935 r. ze względu na coraz większe oświetlenie Rzymu, utrudniające obserwacje, przeniesiono je do Castel Gandolfo. W latach 80. minionego wieku zbyt jasne niebo zaczęło stwarzać trudności również tam, dlatego powstał nowy ośrodek z teleskopem w USA, gdzie pracuje obecnie część badaczy z watykańskiego obserwatorium. Mount Graham ma wysokość 3178 m n.p.m. i leży z dala od silnie oświetlonych miejscowości.
« 1 »