nasze media Mały Gość 04/2024

Radio Watykańskie/k

dodane 16.04.2008 09:51

Nieznane pisma św. Augustyna

Choć blisko 16 wieków mija od śmierci św. Augustyna (w 430 r.), okazuje się, że nie wszystkie jego dzieła były dotąd znane. Nadal zdarzają się odkrycia zachowanych pism największego z łacińskich Ojców Kościoła.

Ostatnie miało niedawno miejsce w Erfurcie. W tym niemieckim mieście „Bibliotheca Amploniana”, należąca do tamtejszego uniwersytetu, jest w posiadaniu niewielkiego łacińskiego manuskryptu (formatu 11,5 na 9,5 cm) z XII w.

Nie wydane dotąd mowy biskupa Hippony odkryła w tym rękopisie Isabella Schiller, pracująca tam nad skatalogowaniem wszystkich pism Augustyna.

Cztery wspomniane mowy były dotychczas zupełnie nieznane, a dwie – tylko w części.

Trzy z odkrytych mów biskupa Hippony dotyczą miłosierdzia i jałmużny, dwie męczenników kartagińskich Perpetuy i Felicyty oraz Cypriana, a jedna zmartwychwstania umarłych.

O autorstwie Augustyna świadczy styl literacki oraz cytowany przez autora łaciński przekład Pisma Świętego. Różni się on od rozpowszechnionej później Hieronimowej Wulgaty, a zgadza się z tekstem biblijnym innych dzieł Augustyna.

Odkryte mowy drukiem ukażą się w 2008 i 2009 r. w austriackim czasopiśmie „Wiener Studien”. Ostatnie podobne odkrycie miało miejsce w 1990 r. w Moguncji, gdzie odkryto 26 nieznanych dotąd mów Augustyna.

Wcześniej, w 1974 r., znaleziono we Francji 29 jego listów

« 1 »