nasze media Mały Gość 04/2024

Gbriela Szulik

dodane 24.04.2022 15:15

Dwa obrazy

"Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie” – powiedział Jezus do siostry Faustyny.

Obraz Miłosierdzia Bożego, tak jak chciał Pan Jezus, znany jest na całym świecie. Namalowany został według tego, co widziała siostra Faustyna, a właściwie Kogo widziała. W większości kościołów jednak znajdują się obrazy wzorowane nie na pierwszym, namalowanym w Wilnie, ale na drugim obrazie, namalowanym później. Wizerunki te łączy z pewnością jedno – modlących się przed nimi Jezus, tak jak obiecał, obdarza swoimi łaskami.

Pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego

według wskazówek siostry Faustyny namalowany został w Wilnie w 1934 r. przez Eugeniusza Kazimirowskiego. Malarz był znajomym księdza Michała Sopoćki, spowiednika siostry Faustyny. Pan Jezus przedstawiony jest na ciemnym tle, które jest symbolem ciemności grzechu, i ze spojrzeniem skierowanym jakby z krzyża ku ziemi.

Obraz nie spodobał się siostrze, bo nie bardzo przypominał Jezusa, którego widziała. „Kto wymaluje Cię tak pięknym, jak jesteś?” – zapytała. Podczas modlitwy usłyszała jednak: „Nie w piękności farby ani pędzla jest wielkość tego obrazu, ale w łasce mojej”.

Po wojnie obraz znalazł się na terenie Związku Radzieckiego, a ponieważ komuniści prześladowali wierzących, przez wiele lat ukrywano go. Od 1987 do 2005 roku  obraz Pana Jezusa Miłosiernego znajdował się w wileńskim kościele pod wezwaniem Ducha Świętego. Dzisiaj jest czczony w sanktuarium Miłosierdzia Bożego (kościół Świętej Trójcy) w Wilnie.

Drugi obraz Jezusa Miłosiernego

powstał dziesięć lat później w 1944 roku. Namalował go Adolf Hyła, by podziękować za ocalenie rodziny podczas wojny. Znał on pierwszy wileński obraz Jezusa Miłosiernego i opis, jaki siostra Faustyna zamieściła w „Dzienniczku”, ale postanowił namalować swoją wersję. Malował tak, by obraz był jak najpiękniejszy. Na tym obrazie Pan Jezus patrzy wprost na nas. Gotowe dzieło artysta podarował do klasztoru sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

W kaplicy zakonnej w Krakowie czczony jest do dnia dzisiejszego.

Kopie obrazu Adolfa Hyły rozpowszechnione są na całym świecie. On sam namalował ich ponad dwieście pięćdziesiąt; nie tylko do polskich kościołów.

Podobnie jak wileński, drugi obraz Jezusa Miłosiernego został poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Dzisiaj jest to święto Miłosierdzia

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..