nasze media Mały Gość 04/2024

PAP

dodane 30.07.2012 09:40

Strzał w dziesiątkę

Sylwia Bogacka zdobyła srebrny medal Igrzysk XXX Olimpiady w Londynie w strzelaniu z karabinu pneumatycznego na 10 m.

Sylwia Bogacka (Gwardia Zielona Góra) zdobyła srebrny medal w strzelaniu z karabinu pneumatycznego na 10 m. To pierwsza zakończona konkurencja londyńskich igrzysk i 262. medal polskich sportowców w historii ich olimpijskich startów.

30-letnia Bogacka znakomicie wystartowała, wygrywając poranne kwalifikacje. 30-letnia podopieczna trenera kadry Andrzeja Kijowskiego zgromadziła 399 punktów, tyle samo co późniejsza mistrzyni Chinka Siling Yu. Miała jednak większą liczbę tzw. dziesiątek wewnętrznych (37), co dało jej pozycję liderki przed finałem z udziałem najlepszej ósemki.

W finale prowadziła do siódmej z dziesięciu serii, kiedy uzyskała 9,7, co było jej najgorszym osiągnięciem. Jednak po ostatnim strzale na 10,8 pkt awansowała na drugie miejsce. Od złotego medalu dzieliło ją 0,7 pkt. Trzecią na podium Chinkę Dan Yu wyprzedziła również o 0,7 pkt.

Przedstawiciel strzelectwa stanął na olimpijskim podium po 12 latach przerwy. W Sydney Renata Mauer-Różańska triumfowała w konkurencji karabinu w trzech postawach. Cztery lata wcześniej w Atlancie sportowa idolka Bogackiej zdobyła złoto w karabinie pneumatycznym 10 m.

Na łączny dorobek medalowy polskich sportowców w igrzyskach składają się 62 złote, 81 srebrnych oraz 119 brązowych.

W strzelectwie biało-czerwoni dotychczas 12 razy stanęli na olimpijskim podium (4-3-5).

Złota medalistka z Londynu Siling Yi to mistrzyni i rekordzistka świata i liderka światowego rankingu.

W poprzednich igrzyskach w Pekinie w tej samej konkurencji Bogacka była ósma. Triumfowała Czeszka Katerina Emmons, która teraz jako ostatnia awansowała do finału i ostatecznie była czwarta.

W sobotnich zawodach startowała także Paula Wrońska (LOK Lider Amicus Lębork). Wynik 390 pkt dał jej 47 miejsce.