nasze media Mały Gość 04/2024

PAP

dodane 13.04.2012 11:44

Schron na wypadek wojny

W latach 80. służył jako stanowisko kierowania dla władz podczas zagrożeń militarnych.

Taki schron zaprezentowano w czwartek w Szczecinie. Po blisko 30 latach schron został przeznaczony do likwidacji.

„W przypadku zagrożenia bronią masowego rażenia trafić tu miały osoby zajmujące się kierowaniem województwem. Nie tylko przedstawiciele organów władzy, ale również pracownicy administracyjni niezbędni do normalnego funkcjonowania urzędów. Znaleźli by się tutaj m.in. przedstawiciele wojewody, marszałka ale również policji czy straży pożarnej" - powiedział dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Piotr Gabinowski.

W schronie mogło przebywać i pracować przez tydzień około 130 osób wraz z personelem technicznym. Zapewniał ochronę przed skutkami działania broni biologicznej, chemicznej i radiacyjnej. Schron miał własne, niezależne ujęcie wody, agregat prądotwórczy o mocy 250 kW oraz urządzenia zapewniające łączność.

W jednym z pomieszczeń schronu zgromadzono 40 butli z tlenem, które mogły zapewnić powietrze w warunkach pełnej izolacji na 12 godzin. W kolejnym pomieszczeniu znalazła się komora dekontaminacyjna, która służyła do usuwania szkodliwych substancji chemicznych czy materiałów radioaktywnych.

Stanowisko kierowania powstało w latach 80. Przed wojną mieścił się tu niemiecki schronu.

Teraz na stanowisko kierowania w przypadku zagrożeń militarnych wyznaczony został inny obiekt. Schron pozostawał w gotowości do jesieni 2011 r.

 

« 1 »

TAGI: SCHRON

oceń artykuł Pobieranie..