nasze media Mały Gość 04/2024

Adam Śliwa

dodane 24.12.2011 06:00

Czy choinka to choinka?

Co to jest? Drzewko z bombkami, łańcuchami i kolorowymi światełkami. Oczywiście, że choinka! Ale choinka choince nierówna.

Na Placu św. Piotra w Rzymie stanie w tym roku ogromny 30-metrowy świerk z Ukrainy, w Brukseli przed parlamentem europejskim 15-metrowy świerk z Polski, w Londynie na Trafalgar Squere sosna z Norwegii, a prezydent USA w Białym domu ma 6-metrową jodłę. I świerk, i sosna, i jodła – przystrojone, wyglądają podobnie. Ale gdy rosną w lesie, czy potraficie rozróżnić te trzy najpopularniejsze w Polsce drzewa iglaste?

 

 

 

Świerk

Świerk   Świerk
Wikimedia
To jedno z najpopularniejszych na świecie drzew iglastych. Świetnie sprawdza się w roli świątecznej choinki, bo jest zgrabny i pięknie pachnie. To jedno z najwyższych (po jodle) polskich drzew. Może osiągnąć ponad 50 metrów.
W Polsce świerki pospolite można spotkać najczęściej na północnym wschodzie i na południu. W lesie łatwo je rozpoznać. Ma ciemnozielone, kłujące, dosyć płaskie igły długości ok. 2 cm. Igły ułożone są wokół gałązki i lekko od niej odstają.
Każdy rocznik igieł nazywa się garniturem. Świerk pospolity w dobrych warunkach zrzuca stary garnitur dopiero po 7 latach.
Szyszki świerkowe zwisają w dół, są jasnoszaro-brązowe i mają nawet 15 cm długości. Ich łuski bardzo ściśle przylegają do siebie. Wiszą na gałęziach przez całą zimę. Z drewna świerków wykonuje się pudła instrumentów muzycznych, w tym słynne skrzypce Stradivariusa. 

 

 

 

 

Jodła

Jodła   Jodła
Wikimedia
To prawdziwie europejskie drzewo. Jodły nie rosną tylko w Anglii, Hiszpanii i Skandynawii. W Polsce można je spotkać przede wszystkim w Górach Świętokrzyskich i w Karpatach. Mają inne niż świerk szyszki i igły. Szyszki rosną do góry i mają kolor brązowy. Są chudsze od szyszek świerku i pachną żywicą. Igły natomiast są płaskie, długie do 3 cm. Osadzone jakby po dwóch bokach gałązki w dwóch rzędach. Na górze zielone, lekko błyszczące z bruzdą pośrodku. Od spodu mają dwa srebrne paski i są pokryte cienką warstwą wosku, którą można wyczuć palcami.
Pień jodły jest wysoki na ok. 50 m. Gałęzie ułożone partiami są lekko skierowane do góry. Z wiekiem korona drzewa robi się coraz bardziej okrągła tworząc tzw. „bocianie gniazdo”.
Z jodły tworzy się olejki do inhalacji i maści na bóle reumatyczne. Żywica z szyszek jodły to składnik wielu perfum. Natomiast drewno wykorzystuje się w budownictwie i przy produkcji piszczałek do organów.

 

 

 

 

Sosna

Sosna   Sosna
Wikimedia
To najczęściej spotykane drzewo w naszych lasach, choć jest narodowym drzewem Szkocji. Sosna lubi rosnąć w piaszczystych glebach. Wyrasta nawet na wysokość 38 m. Można ją porównać bardziej do parasola niż do typowej choinki.
Pień ma goły, a gałęzie zaczynają się dopiero na górze. Igły też ma inne. Dłuższe niż jodła i świerk. Mogą mieć nawet 7 cm. Są jasnozielone, prawie niebieskie, a pod spodem szare.
Szyszki sosny podobne do jajka, są pękate, mniejsze od szyszek jodły i świerku, a gdy dojrzeją przybierają szary, matowy kolor. I pod gałęziami zostają przez wiele lat.
Sosna też ma właściwości lecznicze. Dobrze jest spacerować po nagrzanym słońcem lesie sosnowym. Drewno sosen wykorzystuje się do produkcji mebli. A na przykład po pożarze, chętnie sadzi się sosnę, by odtworzyć las.
 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..