nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021
dodane 16.08.2010 11:39

Nowa w klasie

Mama postanowiła wrócić do Polski, nie pytała mnie o zdanie. Tęsknię za moimi znajomymi i okropnie się boje, że klasa mnie nie zaakceptuje. W dodatku mam pewne problemy z polskim, popełniam błędy, boję się też innych przedmiotów. Nigdzie nie wychodzę, siedzę w domu i tęsknię.... Nastolatka

Na podstawie mojego doświadczenia w pracy szkolnej uważam, że rówieśnicy raczej powinni być do Ciebie dobrze nastawieni i przede wszystkim zaciekawieni. Musiałabyś mieć wyjątkowego pecha, aby
trafić na niedobrą i egoistyczną klasę. Polecam Ci, byś oglądała trochę tv, bo to pomaga przyswoić żywy język. Przede wszystkim wychodź z domu i poznawaj miasto, wsłuchuj się w rozmowy ludzi. Przemyśl uważnie, jak się ubrać do szkoły, byś nie szokowała. Możesz iść do sekretariatu i zapytać, czy w szkole obowiązuje jakiś strój w dniu rozpoczęcia- w wielu szkołach jest to strój biało- granatowy lub
biało czarny.
Dziewczyny będą z pewnością Cię obserwowały jak wyglądasz, czy nie jesteś zarozumiała. Bądź uśmiechnięta i ogólnie serdeczna, ale nie daj się zaraz jednej dziewczynie zawładnąć. Bo pracuję tyle lat w szkole i nieraz widzę, że gdy przychodzi nowa, to rzuca się do niej taka, której klasa nie lubi i ona próbuje nie dopuścić nowej do innych.
Zachowanie chłopaków zależy od Waszego wieku.
Przez pierwsze dni uważnie obserwuj i staraj się z każdą prawie dziewczyną trochę pogadać. Najlepiej by było, gdybyś mogła siadać z różnymi osobami.
W naszych szkołach są na ogół pedagodzy i psycholodzy. Masz prawo prosić ich o pomoc. Masz też prawo prosić o pomoc w sprawach języka. Jeśli byłaś sporo lat poza Polską, to powinnaś uzyskać w szkole pomoc. Proś o pomoc wychowawczynię.
W czasie wielu lat mojej pracy miałam uczniów, którzy wracali z Niemiec, z Kanady. Nikt z nich nie miał problemu z klasą. Nie bądź ponura i nieufna, tylko uśmiechnięta, serdeczna, życzliwa. Oczywiście, mogą być różne konflikty z powodu zazdrości typowo dziewczęcych, ale to jest chyba na całym świecie.
Wychodź teraz z domu, przyjrzyj się dziewczynom z okolicy, jak się ubierają, jak się zachowują. Może kiedyś sama odezwiesz się do którejś, może któraś odezwie się do Ciebie. Siedzenie w domu i zamartwianie się nie pomoże.
Jeśli ktoś z czytelników ma jakieś doświadczenie w tej sprawie, to czekam na listy.
zadaj pytanie...« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione