Las, łąka, rzeka to domy zwierząt. Nawet, jeśli ich nie widać, to nie znaczy, że ich tam nie ma. Człowiek może nauczyć się rozpoznawać ich ślady.
Niszczycieli w meblach
Niezwykle ciekawa, często niedostrzegana część przyrody, opowiadająca o śladach i tropach zwierząt, zawarta jest w kolejnej książce z serii „Młody obserwator przyrody”. Autorzy zwracają w niej uwagę na zwyczaje zwierząt, wskazują, jak odnaleźć ich kryjówki, jak rozpoznać ich zachowania i odróżniać tropy. Na najbliższej wakacyjnej wyprawie do lasu będziesz mógł podążać śladami zwierząt.
NISZCZYCIELE DRZEW
Najliczniejsza grupa zwierząt to owady. Mieszkają w wodzie, na lądzie, na roślinach, zwierzętach i ich odchodach, padlinie i drewnie.
Część z nich jest niezwykle pożyteczna, bo owady zapylają rośliny, oczyszczają ziemię z martwych organizmów.
Ale są też owady, które uszkadzają rośliny, niszczą drzewostany i uprawy.
Efekty ich działalności łatwiej dostrzec niż samych sprawców.
CHODNIKI W MEBLACH
Wyroby z drewna: meble, boazerie, belki, rzeźby lubią zasiedlać chrząszcze. Na przykład kołatek domowy drąży w drewnie chodniki. A na powierzchni widoczne są okrągłe otwory, przez które wylęgające się chrząszcze wyrzucają z korytarzyków trocinki.
Chodniki w meblach
KOMORY W ŚWIERKACH
W lasach świerkowych z kolei można trafić na kornika drukarza. Przeważnie atakuje on grubsze, kilkudziesięcioletnie drzewa, często osłabione przez choroby grzybowe lub zanieczyszczenie powietrza. Dorosły kornik drąży w korze świerka komorę godową, wydłużaną później przez samicę. Larwy wygryzają kolejne chodniki – prostopadle do głównego korytarza.
Czy wiesz?
Chrząszcze kołatka podczas godów uderzają przednią częścią ciała o ściany chodników, wytwarzając odgłos podobny do kołatania. Dawniej ze starych, pokruszonych i ugotowanych galasów otrzymywano atrament w kolorze brązowym.
Dzięcioł
DZIĘCIOŁ
W Polsce żyje 10 gatunków dzięciołów. Ptaki te mają mocne dzioby, za pomocą których skuwają i odłupują korę w poszukiwaniu pożywienia. Siedzą na pniu drzewa i opierają się na sztywnych sterówkach (piórach w ogonie). Najłatwiej spotkać dzięcioła dużego.
DZIUPLE
Dzięcioły wykuwają w pniach drzew dziuple, w których składają jaja i wychowują pisklęta. Dziuple powstają najczęściej w drzewach o miękkim drewnie, a także w chorych i osłabionych. Śladami żerowania dzięciołów jest odłupana i podziurawiona kora, odłupane kawałki drewna oraz trociny pod drzewem.
Czy wiesz?
Dzięcioł trójpalczasty wykuwa dziuple wyłącznie w drzewach martwych.
...Dziękuję za wszystko w imieniu też innych" w: Obuchem w głowę czyli nasze spotkanie z Matką Teresą