nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018

PAP/a

dodane 08.08.2011 10:11

26 rannych policjantów w Londynie


26 policjantów zostało rannych, a 48 osób zatrzymano podczas zamieszek w Londynie, do których doszło w nocy z soboty na niedzielę, po zastrzeleniu przez policję 29-letniego mężczyzny w dzielnicy Tottenham - poinformował rzecznik Scotland Yardu.

W sobotę około 300 osób, w tym rodzina i krewni zastrzelonego w czwartek Marka Duggana, zebrało się przed posterunkiem policji przy głównej ulicy Londynu domagając się sprawiedliwości. Protest miał spokojny przebieg, dopiero w pewnym momencie przerodził się w zamieszki.

Duggan został zastrzelony przy próbie aresztowania. Z doniesień wynika, że mógł zostać zabity w wyniku wymiany ognia. W miejscu, gdzie zginął, znaleziono broń palną. Z policyjnego pistoletu oddano dwa strzały.

Policjant uczestniczący w wymianie ognia uszedł z życiem - prawdopodobnie dzięki temu, że pocisk utkwił w policyjnym radiu, które miał przy sobie. Duggan jechał wynajętym samochodem z kierowcą.

Do zamieszek doszło w sobotę po zmroku. Grupy zamaskowanych młodych ludzi zaatakowały policjantów butelkami z benzyną, kamieniami i płonącymi pojemnikami na śmieci. Napastnicy podpalili kilka budynków, a także wiele policyjnych aut. W ogniu stanął piętrowy autobus. W kilku sklepach wybito okna i splądrowano je. Nad ranem nad północnym Londynem unosiły się kłęby dymu.

Interweniowała policja konna i szturmowa oraz sześć wozów straży pożarnej. Niektóre ulice zamknięto. Naoczni świadkowie twierdzą, że w dzielnicy Tottenham nadal panuje chaos. Nie wiadomo, czy zajścia wywołała ta sama grupa, która protestowała wcześniej przed posterunkiem policji, czy też inna.

Rzecznik Scotland Yardu powiedział w niedzielę, że pokojowy marsz został wykorzystany przez małą grupę "bezmózgich wandali", którzy doprowadzili do eskalacji przemocy.

Według komisji rozpatrującej skargi na policję, w akcji, w której zginał Duggan, uczestniczyła policyjna jednostka operacyjna Trident, zajmująca się przestępczością z użyciem broni palnej wśród czarnoskórej społeczności, oraz inna specjalna jednostka - CO19.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10