nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

Radio Watykańskie/a

dodane 21.07.2011 12:58

Urodziny najstarszego spośród kardynałów


97 lat kończy dziś kard. Ersilio Tonini. Włoski purpurat to najstarszy członek kolegium kardynalskiego. Jubilat jest emerytowanym arcybiskupem Rawenny.

Pochodzi z miejscowości San Giorgio w okolicach Piacenzy. Święcenia kapłańskie przyjął 18 kwietnia 1937 r. W rodzimej diecezji pełnił różne funkcje. Był m.in. wicerektorem seminarium duchownego oraz redaktorem naczelnym diecezjalnego tygodnika Il Nuovo Giornale. W 1969 r. został ordynariuszem diecezji Macerata-Tolentino. Sześć lat później Paweł VI przeniósł go na stolicę arcybiskupią do Rawenny, którą kierował do przejścia na emeryturę w 1990 r.

Kard. Tonini znany jest Włochom ze swej aktywności medialnej. W 1991 r. był uczestnikiem serii programów pod tytułem „10 przykazań po włosku”, zrealizowanej przez telewizję publiczną. Cykl został nazwany przez Stolicę Apostolską „przykładem nowoczesnej katechezy z wykorzystaniem języka telewizyjnego”, a przyznanie w 1994 r. abp. Toniniemu godności kardynalskiej było poniekąd tego potwierdzeniem.

Raweński hierarcha był ponadto uczestnikiem wielu debat, reportaży i programów informacyjnych. Chętnie komentuje najważniejsze wydarzenia życia społeczno-religijnego. Ostatnio czynił to w odniesieniu do obchodzonej w marcu tego roku 150-lecia Republiki Włoskiej. Agencja informacyjna Ansa określa kard. Toniniego mianem „wielkiego duszpasterza”. Podkreśla jego głęboką duchowość i nieposzlakowaną reputację moralną.
« 1 »