nasze media Mały Gość 04/2024

PAP/a

dodane 02.05.2011 12:23

Kości krów morskich świadectwem ciepłego klimatu


Dzięki prehistorycznym skamieniałościom krów morskich okazało się, że klimat na Ziemi 50 mln lat temu był ciepły i wilgotny. Badania mogą pomóc w zrozumieniu skutków obecnych zmian klimatycznych - informuje serwis EurekAlert.

Wytępione w XVIII w. krowy morskie były ssakami osiągającymi do dziewięciu metrów długości. Naukowcy badali zęby osobników sprzed 50 mln lat.

Jak wszystkie ssaki, krowy morskie miały stałą temperaturę ciała. Z tego powodu są dobrym obiektem do badań klimatu, ponieważ skład chemiczny ich kości nie zależał od doraźnych fluktuacji temperatur w ich środowisku.

Naukowcy z Kutztown University w Pensylwanii badali skład chemiczny szkliwa zębów 150 krów morskich. Badaczy interesowała obecność izotopów tlenu.

W trakcie swojego życia zwierzęta morskie wchłaniają izotopy tlenu 16 i 18, obecne w wodzie morskiej. Mierząc proporcje izotopów w zębach zwierząt, naukowcy potrafią ocenić proporcje tych samych izotopów w wodzie morskiej, która stanowiła środowisko życia zwierzęcia, a przez to potrafią zrekonstruować ówczesny klimat.

W badanych zębach było dwa razy więcej izotopu 16, niż się spodziewano. Jest on lżejszy od tlenu 18, dlatego łatwiej paruje. Z tego wniosek, że może pochodzić z wody deszczowej.

Z kolei duża ilość opadów, i to w chłodniejszych szerokościach geograficznych, oznacza, że na Ziemi panował cieplejszy klimat.

Zdaniem naukowców, badania mogą pomóc w zrozumieniu, jak obecne ocieplenie klimatu może wpłynąć na intensywność obiegu wody na Ziemi.
« 1 »