nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

Radio Watykańskie/p

dodane 15.04.2010 12:56

Nowi błogosławieni


Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki odbędzie się w niedzielę 6 czerwca w Warszawie. Papieski Urząd ds. Celebracji Liturgicznych podał też terminy wyniesienia do chwały ołtarzy w najbliższych dwóch miesiącach siedmiu sług Bożych.

Pierwsza z tych beatyfikacji – hiszpańskiego jezuity, ks. Bernardo Francisco de Hoyosa – odbędzie się już w najbliższą niedzielę 18 kwietnia w Valladolid w Hiszpanii. Tam ten apostoł Serca Jezusowego zmarł w 1735 r., mając 24 lata, zaledwie kilka miesięcy po święceniach kapłańskich.

Tydzień później, 25 kwietnia, w rzymskiej Bazylice św. Jana na Lateranie zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy włoski karmelita, o. Angelo Paoli, zmarły w Rzymie w 1720 r., w 78. roku życia.

Natomiast tego samego dnia w Barcelonie odbędzie się beatyfikacja hiszpańskiego kapucyna, o. José Tous y Solera, zmarłego tam w 1871 r. Założył on zgromadzenie Sióstr Kapucynek Matki Boskiego Pasterza.

22 maja, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, zostanie beatyfikowana w Benewencie na południu Włoch Teresa Manganiello. Ta włoska tercjarka franciszkańska, zmarła w 1876 r. mając 27 lat, zapoczątkowała powstałe już po jej śmierci zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Niepokalanek.

Tydzień później, w Niedzielę Najświętszej Trójcy 30 maja, w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej ma się odbyć beatyfikacja siostry Marii Pieriny De Micheli. Ta włoska zakonnica ze zgromadzenia Córek Niepokalanego Poczęcia, zmarła w 55. roku życia w 1945 r., szerzyła cześć Najświętszego Oblicza Chrystusa.

W czerwcu, obok planowanej na pierwszą niedzielę miesiąca beatyfikacji ks. Popiełuszki, w tydzień później odbędzie się jeszcze jedna taka uroczystość. W sobotę 12 czerwca w Jaén na południu Hiszpanii do chwały ołtarzy wyniesiony zostanie Manuel Lozano Garrido. Ten hiszpański świecki z Akcji Katolickiej, pisarz i dziennikarz, w swym 51-letnim życiu wiele cierpiał. Dotknięty paraliżem, przeżył 32 dwa lata na wózku inwalidzkim, a przez ostatnich dziewięć był niewidomy. Zmarł w 1971 r.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione