nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

PAP/p

dodane 27.08.2009 13:19

Rzymski posąg sprzed 2000 lat w Niemczech


Archeolodzy odnaleźli w Niemczech fragmenty posągu z brązu sprzed 2000 lat, przedstawiającego postać rzymskiego cesarza Oktawiana Augusta na koniu - donosi serwis internetowy The Local.

Zespół naukowców prowadzi wykopaliska na stanowisku z czasów rzymskich, które było niegdyś wysuniętą placówką Rzymian na terenach nazywanych przez nich Germania Magna.
Archeolodzy odnaleźli najpierw głowę konia z brązu naturalnej wielkości, następnie fragment nogi - a w dalszej kolejności inne części posągu - jeźdźca, którym okazał się cesarz Oktawian August, panujący w Rzymie w latach 23 p.n.e. - 14 n.e.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Jenie, posąg cesarza mógł zostać zniszczony przez rzymskich żołnierzy, wycofujących się po bitwie z Germanami w Teutoburskim Lesie w 9 r. n.e., kiedy zjednoczone plemiona germańskie pod wodzą Arminiusza pokonały trzy legiony rzymskie dowodzone przez Publiusza Warusa, wyznaczonego przez cesarza do utworzenia prowincji Germania.

Według ekspertów, lokalizacja znaleziska umożliwia bardzo precyzyjne ustalenie wieku posągu i stwarza możliwość powiązania jego losów z klęską Rzymian w bitwie 2000 lat temu.
Posąg został prawdopodobnie rozbity przez rzymskich żołnierzy z ocalałych oddziałów, którzy podczas pośpiesznego odwrotu niszczyli wszystko, czego nie mogli ze sobą zabrać.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione