nasze media Mały Gość 04/2024

KAI/k

dodane 15.09.2008 09:24

Msza św. pod Krzyżem Zgody Chrześcijan

Mszę św. pod ośmiometrowym Białym Krzyżem odprawiono w niedzielę na Przełęczy Salmopolskiej, na granicy Szczyrku, Wisły i Brennej.

Podczas liturgii pod najsłynniejszym krzyżem w Beskidach odsłonięto specjalną tablicę, na której znajduje się informacja, że obecny Krzyż Zgody Chrześcijan poświęcił Jan Paweł II w 1995 roku w Skoczowie.

Proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Szczyrku ks. Andrzej Loranc wyjaśnił, że Krzyż Zgody Chrześcijan ma przypominać, iż chrześcijanie różnych wyznań mogą ze sobą zgodnie żyć.

„To nie jest krzyż przeciwko komuś, lecz ma on symbolizować niekiedy niełatwą, ale możliwą i autentyczną zgodę chrześcijan. Salmopol to miejsce szczególne, gdzie od dawna mieszkali ze sobą ewangelicy i katolicy. Małżeństwa protestancko-katolickie nie są tu rzadkością” – dodaje kapłan.

W niedzielnej uroczystości z okazji święta Podwyższenia Krzyża udział wzięło około 200 osób – wśród nich m.in. ratownicy górscy, przedstawiciele związku Podhalan oraz okoliczni mieszkańcy. Wierni na koniec mogli ucałować relikwię drzewa Krzyża Świętego.

Na drewnianej tablicy pod pomalowanym na biało, zadaszonym krzyżem z krucyfiksem umieszczono cytat z Ewangelii „Abyście pokój we mnie mieli... Jam zwyciężył świat”( J 16, 23) oraz słowa Jana Pawła II – „Autentyczny ekumenizm jest łaską prawdy”.

W górnej części tablicy znajduje się wizerunek Matki Bożej ze szczyrkowskiej Górki, na dole zaś sylwetka patrona Szczyrku i słowa „Św. Jakubie prowadź”.

Pierwszy krzyż na Przełęczy Salmopolskiej postawili konfederaci barscy w 1772 roku, po przegranej bitwie z armia rosyjską pod Łodygowicami. Niszczejące symbole górale zastępowali nowymi aż do 1995 roku.

Biały Krzyż wzniesienie na trasie między Szczyrkiem a Wisłą, którego nazwa wzięła się od stojącego tu symbolu religijnego, to miejsce niezwykle popularne wśród turystów.

W 2003 roku niedaleko krzyża, pojawiły się kamienne tablice z Dekalogiem, postawione przez wiernych z parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczyrku Salmopolu.

« 1 »