nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 05.06.2008 10:23

Duszpasterze apelują do kibiców o godne zachowanie

Z apelem o godne zachowanie na stadionach i w miastach podczas pobytu na Euro 2008 zwrócili się duszpasterze sportowców do polskich kibiców.

Apel zostanie odczytany w kościołach całej Polski w niedzielę 8 czerwca.

Tego dnia w swoim pierwszym meczu na Euro 2008 Polska zmierzy się z Niemcami.

"W związku z mistrzostwami Europy w piłce nożnej, odbywającymi się w Austrii i Szwajcarii z udziałem polskiej reprezentacji, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców bp Marian Florczyk, krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń oraz diecezjalne duszpasterstwa sportowców apelują do kibiców o godne zachowanie się zarówno na stadionach, jak i w miastach, w których będą odbywały się mecze" - apelują duszpasterze.

"Na miejscu jest już grupa polskich księży, którzy pracują na tamtejszych parafiach. Aby sprawować opiekę duszpasterską nad kibicami dołączą do nich także księża z Polski" - wyjaśnia ks. Andrzej Chibowski, duszpasterz środowisk twórczych i sportu diecezji warszawsko-praskiej.

Duszpasterze sportowców zaprosili także polskich kibiców na Msze św. w języku polskim, które odbędą się w Austrii w między meczami polskiej reprezentacji.

Msze odbędą się w Klagenfurcie kościele św. Ruprechta w dniach 8 i 15 czerwca o godz. 14, a także w kościele św. Jana Bosko 8 czerwca o godz. 12 i 14. Kościół św. Ruprechta znajduje się niedaleko dworca kolejowego, w odległości 1,5 km od stadionu.

Duszpasterze sportowców rozpoczęli także przygotowania do opracowania programu duszpasterskiego na Euro 2012. Ma on obejmować m.in. spotkania ewangelizacyjne dla polskich kibiców, opracowanie form wolontariatu, plan Mszy św. i spowiedzi dla kibiców, które będą odprawiane w trakcie rozgrywek, a także katechezy dla dzieci i młodzieży na temat etyki w sporcie.

– Chodzi o promowanie odpowiedniego, etycznego zachowania w rywalizacji sportowej wśród ludzi wierzących, którzy są kibicami – wyjaśnił ks. Chibowski.

« 1 »