nasze media Mały Gość 04/2024

PAP/k

dodane 17.10.2007 11:50

Najszybciej dostrzegamy strach

Kiedy patrzymy na twarze innych ludzi, nasz mózg automatycznie rejestruje pojawiające się tam emocje. Okazało się, że mózg najszybciej rozpoznaje objawy strachu - donoszą naukowcy

Naukowcy posłużyli się zdjęciami twarzy, na których malował się strach, wyraz szczęścia lub brak emocji.

Postanowili sprawdzić, czy ludzie, którzy będą oglądać te zdjęcia, z taką samą szybkością będą sobie uświadamiać, że widzą twarz przerażoną lub szczęśliwą. Jeśli zaś pojawią się różnice, to które emocje szybciej dotrą do ich świadomości - strachu czy szczęścia.

Badanie polegało na tym, że pacjenci mieli patrzeć na ekran przez urządzenie przypominające mikroskop z dwoma okularami. Dzięki temu każde oko mogło widzieć inne obrazy. Jedno widziało wiele chaotycznych zdjęć, podczas gdy drugie obserwowało pojedyncze ujęcie twarzy.

Chaotyczne zdjęcia miały posłużyć jako szum informacyjny, po to, aby spowolnić uświadamianie przez mózg tego, co było na zdjęciu "spokojniejszym".

Badany dawał znak w momencie, gdy widział twarz. Dzięki temu naukowcy mogli stwierdzić, jakie emocje "przebijają" się do świadomości najsilniej.

Okazało się, że objęte eksperymentem osoby najszybciej zauważały twarze, na których malował się strach.

Według naukowców postrzegając czyjąś twarz jako przestraszoną, największą uwagę skupiamy na oczach. "Przestraszone oczy mają szczególny kształt, białka są wtedy bardziej odsłonięte" - mówią.

Okazało się też, że najwolniej rozpoznajemy twarze szczęśliwe.
"Być może dlatego, że szczęśliwy wyraz twarzy sygnalizuje bezpieczeństwo, a w takich sytuacjach nie musimy się niczym przejmować"

« 1 »