nasze media MGN 07/2024

PAP

dodane 18.06.2007 09:59

Symbol władzy sprzed 2800 lat

Archeolodzy odkryli w południowo-wschodniej Bułgarii najstarszy ze starożytnych symboli władzy, odnalezionych na terytorium kraju, gdzie niegdyś żyły i panowały trackie plemiona - donosi serwis internetowy Novinite.

Bułgarscy archeolodzy Daniela Agre i Dejan Diczew dokonali odkrycia w pobliżu wioski Goljam Dervent, w pobliżu granicy z Turcją, w trakcie badania dolmenu, wczesnego rodzaju grobowca, jakie były budowane przez starożytnych Traków.

Przy wejściu do grobowca naukowcy odkryli fryz wyryty w kamieniu, przedstawiający splecione motywy zwierzęce i geometryczne.

Wyjątkową częścią znaleziska jest motyw podwójnego topora - w trackiej społeczności symbolizującego siłę - umieszczonego w okręgu.

Jak poinformowali archeolodzy, topór pokryty jest licznymi ornamentacjami, a na fryzie umieszczono wizerunki węży, które w trackich wierzeniach religijnych symbolizowały władzę królewską.

Odkrycia dokonano na terenie, który był zamieszkiwany przez plemiona Traków w IX i VIII w. p.n.e.

Podwójny topór był później symbolem królewskiej dynastii plemienia Odrisa, która stworzyła najsilniejszą tracką organizację państwową w drugiej połowie I tysiąclecia p.n.e.

Pojawienie się tego symbolu na grobowcu starszym o 300 lat oznacza, według naukowców, że organizacja państwa rozpoczęła się wcześniej, na terenie badanym przez archeologów.

Zdaniem ekspertów zarówno dolmen z królewskim fryzem, jak i drugi - położony w pobliżu - są grobowcami należącymi do silnego klanu władców i kapłanów, żyjących od końca IX w. p.n.e. do końca VIII w. p.n.e.

« 1 »