nasze media Mały Gość 04/2024

PAP/k

dodane 06.03.2007 14:46

Ptasie wędrowanie

Rozpoczęła się wiosenna migracja dzikich ptaków. W Parku Narodowym „Ujście Warty” jest obecnie ok. 30 tys. gęsi i cały czas przybywają nowe. Z parku odlatują natomiast ptaki, które tam zimowały, jak łabędzie krzykliwe. W ich miejsce pojawiają się typowo wiosenni goście, m.in. skowronki i czajki.

Jeszcze w ostatnich dniach lutego w parku naliczono ponad 1,2 tys. łabędzi krzykliwych. Ptaki te rozpoczęły już wędrówkę na północ i wschód – w ciągu ostatnich dni lutego ich liczba znacznie zmalała.

Wiele gęsi czując cieplejsze, przedwiosenne powiewy łączy się w pary i wyszukuje potencjalnych lęgowych miejsc. Gęsi północne traktują "Ujście Warty" jako przystanek w dalszej podróży na północ.

Pod koniec lutego w parku było ok. 5 tys. kaczek, część z nich powoli szykuje się do godów. Na terenie parku gnieździ się ok. ośmiu gatunków tych ptaków. Gody rozpoczynają także żurawie.(...)

O nadchodzącej wiośnie świadczą również budzące się po zimie do życia rośliny. Kwitnie leszczyna, na olszach wiszą ciemnoczerwone kwiatostany, a na wierzbach - srebrzyste bazie. Na obrzeżach parku kwitną przebiśniegi, a w podworskim parku w pobliskim Dąbroszynie widoczny jest żółty kobierzec ranników.

« 1 »