nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

PAP/k

dodane 06.03.2007 14:38

Trzęsienie Ziemi na Sumatrze

Ponad 70 osób zginęło w trzęsieniu ziemi o sile 6,3 stopni w skali Richtera, jakie miało miejsce dziś na Sumatrze - podał rzecznik prezydenta Indonezji Sudi Silalahi. Bardzo wielu ludzi odniosło obrażenia.

Wstrząsy spowodowały też olbrzymie zniszczenia, nie było natomiast groźby wystąpienia wysokiej powstrząsowej fali morskiej - tsunami. Trzęsienie było odczuwalne również w Singapurze i Malezji. Po pierwszym wstrząsie nastąpiła cała seria niemal równie silnych wstrząsów wtórnych.

Według amerykańskich sejsmologów, epicentrum trzęsienia znajdowało się około 30 km od miasta Padang na zachodniej Sumatrze.

Wstrząsy uszkodziły wysokie budynki. Ludzie w panice uciekali z domów, a pacjenci z miejskiego szpitala. W mieście przerwane zostały dostawy prądu.

W największym stopniu ucierpieć miało jednak miasto Solok - tam też liczba ofiar ma być największa. W liczącym ok. 45 tys. mieszkańców mieście runęło wiele piętrowych domów mieszkalnych - pod gruzami mogą nadal znajdować się ludzie.

Doniesienia z Singapuru mówią jedynie o lekkim wstrząsie, odczuwanym w różnych miejscach wyspy; świadkowie opisują, że w biznesowej części Singapuru zakołysały się biurowce.

26 grudnia 2004 r. trzęsienie w rejonie Sumatry i wielka fala tsunami spowodowały na wyspie śmierć co najmniej 170 tys. ludzi a także dziesiątki tysięcy dalszych ofiar w Tajlandii, Sri Lance, Indiach i innych krajach basenu Oceanu Indyjskiego.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione