nasze media MGN 07/2024

KAI/k

dodane 07.12.2006 17:06

Trzymaj formę

Bądź aktywny, stawiaj na skrobię, bez białka nie ma ciałka!
To hasła programu edukacyjnego "Trzymaj formę" zapoczątkowanego w 2004 r. podczas 57. Zgromadzenia Światowej Organizacji Zdrowia.

W tym roku do uczestnictwa w programie zgłosiło się prawie 5 tys. polskich szkół (w tym ok. 300 szkół podstawowych). Jego realizacja planowana jest na okres trzech lat.

Celem programu jest promocja zdrowego stylu życia wśród młodzieży. Skierowany on jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ostatnich klas szkół podstawowych.

Specjaliści chcą, aby dzieci zrozumiały, jak ważny jest codzienny ruch fizyczny, spożywanie owoców i warzyw co najmniej pięć razy dziennie, pragną też nauczyć młodzież odczytywania i korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów żywnościowych.

"Nasz program nie jest oparty o zakazy ani nakazy, ale skupia się na przedstawianiu dzieciom pewnych prostych zasad, którymi warto się kierować, aby zdrowo żyć" - powiedziała Elżbieta Łata, dyrektor Departamentu Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zainteresowane programem szkoły otrzymają materiały edukacyjne przygotowane przez Polską Federację Producentów Żywności przy współpracy z Instytutem Żywności i Żywienia oraz Zakładem Medycyny Szkolnej Instytutu Matki i Dziecka. Są to m.in. poradniki, broszury informacyjne, plakaty oraz dostęp do strony internetowej (www.trzymajforme.pl), na której znaleźć można materiały informacyjne, elektroniczną wersję podręcznika zdrowego odżywiania, kalkulator służący do obliczania masy ciała i porady lekarzy.

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka, prawie 10 proc. polskich gimnazjalistów cierpi z powodu nadwagi i otyłości. Największy odsetek stanowią dziewczęta oraz mieszkańcy środowisk miejskich.

« 1 »