nasze media Najnowszy numer MGN 05/2022

KAI/k

dodane 04.12.2006 08:07

Baseny i katar sienny

U dzieci regularnie chodzących na basen, w dorosłym życiu łatwiej jest o pojawienie się kataru siennego - informują niemieccy naukowcy.

Powód? Chlorowanie wody na basenach. Skutkiem ubocznym jest uszkadzenie wyściółki płuc, co naraża na kontakt z alergenami* i zwiększa ryzyko kataru siennego.

Naukowcy zbadali 2606 dorosłych w wieku od 35 do 74 lat. Wywiad i kwestionariusze dostarczyły szczegółowych informacji o przebytych chorobach oraz o "basenowej przeszłości" badanych.

Okazało się, że ryzyko pojawienia się kataru siennego u osób, które jako dzieci chodziły na basen z chlorowaną wodą od 3 do 11 razy w roku, było 74 proc. większe niż u osób, które w czasach szkolnych nigdy nie chodziły na basen.

Ryzyko kataru siennego zwiększał także stosunkowo niedawny kontakt z chlorowanym basenem. O 32 proc. mniejsze było ryzyko kataru siennego u osób unikających basenu niż u ludzi, którzy przez ostatni rok mieli kontakt z basenem częściej niż raz w tygodniu.

Stwierdzono, że o 65 proc. większe ryzyko kataru siennego dotyczyło osób deklarujących w swoim życiu jakikolwiek kontakt z basenem z chlorowaną wodą, niż osób całkiem unikających basenu.

Jak podkreślają autorzy badań (...) kontakt z produktami ubocznymi chlorowania wody nie musi być głównym czynnikiem większego ryzyka kataru siennego, lecz może się przyczyniać do pojawienia się tej choroby - napisali.

___________________________
*
Alergeny to są substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, wywołujące reakcję alergiczną

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione