nasze media Mały Gość 06/2024

jk /mt514.pl

dodane 24.04.2024 09:43

Polski van Gogh w Warszawie

Obraz wybitnego holenderskiego malarza oglądać można od 26 kwietnia.

Wystawę "Van Gogh. Historie jednego obrazu" zobaczyć można od 26 kwietnia do 8 grudnia w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

Obraz "Wiejskie chaty pośród drzew" jest jednym z pierwszych obrazów stworzonych przez van Gogha, pochodzącym z jego ostatniej holenderskiej pracowni. Mieściła się ona w przybudówce rodzinnego domu artysty. Praca przedstawia niezwykle realistyczny pejzaż holenderskiej wsi, można przypuszczać, że tego typu widokom malarz przyglądał się od dziecka.

Wystawę podzielono na dwie części: w pierwszej zwiedzający będą mogli zobaczyć wczesne dzieło van Gogha, w drugiej natomiast poznać związane z nim wątki historyczno-edukacyjne. Będą to m.in. kulisy badań i konserwacji obrazu oraz tajniki pracy Vincenta van Gogha - sposób mieszania farb oraz podejście do kwestii koloru. We wczesnym okresie swojej twórczości artysta skupiony był na ciemnych, zgaszonych barwach, sympatyzował bowiem wówczas z tzw. szkołą haską.

Wystawa odkryje przed zwiedzającymi również budowę obrazu i pokaże zachowane do dziś jego cechy charakterystyczne świadczące o pochodzeniu dzieła. Ważny element będzie stanowić także opowieść o holenderskiej pracowni van Gogha -  jej losy rozeszły się na zawsze z losami artysty po tym, gdy wyjechał on do Francji, na wystawie zostanie więc ukazana droga "Wiejskich chat pośród drzew" od pracowni w Nuenen do sal muzealnych w Warszawie.

Obraz Vincenta van Gogha "Wiejskie chaty pośród drzew" można oglądać w Muzeum Mt 5,14.
Gość Warszawski

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..