nasze media MGN 05/2024

Magdalena

dodane 21.03.2024 13:56

Mam problem

Dlaczego za każdym razem, kiedy mówię coś publicznie, czerwienię się? Co mogę z tym zrobić i jak mam to zmienić? Faustyna

Droga Faustyno,

dziękuję za Twój list. Wyobrażam sobie, jakie to musi być dla Ciebie trudne i krępujące. Jesteś nieśmiała i publiczne wystąpienia, a czasami nawet i zwykła rozmowa, wiele Cię kosztują. Czerwienienie się może być spowodowane wstydem i lękiem przed wyśmianiem lub porażką. A mogą tu dochodzić do głosu problemy na tle biologicznym. Dlatego myślę, że warto zasięgnąć rady specjalisty. Możesz poprosić rodziców, żeby na początek zabrali Cię do poradni pedagogiczno-psychologicznej. Można tam porozmawiać z psychologiem, organizowane też są różnego rodzaju warsztaty, m.in. trening umiejętności społecznych. Udział w nim może być dla Ciebie bardzo korzystny. Problemy emocjonalne czy psychiczne wymagają otoczenia opieką tak samo, jak choroby ciała.

Jeżeli chodzi o sposoby, które mogę Ci polecić do zastosowania od ręki, to na pewno nauczenie się relaksowania. Ciągłe napięcie i stres tylko potęgują Twój problem. Postaraj się znaleźć sposób, który pozwoli Ci oderwać się od codzienności. Mnie pomagają np. układanie puzzli albo haft diamentowy. Mój umysł wtedy odpoczywa, ustaje gonitwa myśli. Dla Ciebie może to być np. taniec albo kurs ceramiki. Dużo się ruszaj i pamiętaj o odpowiedniej ilości snu, aby podnosić poziom serotoniny w mózgu. Jej niedobór powoduje m.in. nerwowość i stany lękowe, spadek poczucia własnej wartości.

Z czerwienieniem się jest też tak, że im bardziej nie chcemy się zaczerwienić lub myślimy o tym, że się czerwienimy, tym bardziej nasila się ten objaw. Wiem, że to nie będzie łatwe, ale postaraj się nie koncentrować na tym, co się dzieje na Twoich policzkach. Jeżeli obawiasz się, że ktoś to zauważy lub skomentuje, postaraj się obrócić to w żart. Przygotuj sobie kilka odpowiedzi na zaczepki, byś czuła się pewniej. Jeżeli nauczyciel wywoła Cię do tablicy, skup się na spokojnym oddechu. Powtarzaj w myślach: „wdech, wydech…”, poczuj, jak powietrze wypełnia Twoje płuca, a potem je opuszcza. Pełna koncentracja na pytaniach. Warto też popracować nad nastawieniem. Nie jesteś przez to mniej wartościowa. Rozejrzyj się wokół i zobacz, że wielu Twoich rówieśników może nie czuć się pewnie, bo noszą okulary, mają nadwagę albo pryszcze. Wierzę, że Ci się uda i pozbędziesz się tej przypadłości.

Trzymam kciuki!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..