nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

pap/as

|

PAP

dodane 19.09.2023 10:04

Polskie jabłonie w Nowym Jorku

W Central Parku, nieopodal pomnika Jagiełły i Metropolitan Museum of Art zasadzono ponad 300 jabłoni. Będą przypominać o wspóln ej historii

Każda jabłonka otrzymała imię postaci, która wyjątkowo wpłynęła na relacje polsko-amerykańskie. Wśród nich są postacie znane z historii i zupełniej zapomniane. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Pułaski, Jan Kiepura, były doradca prezydenta Ronalda Reagana, Richard Pipes, sybirak Antoni Chrościelewski oraz powstaniec warszawski Ryszard Kossobudzki. Z Amerykanów uhonorowano m. in. Ronalda Reagana oraz Meriana C. Coopera, twórcę złożonej z amerykańskich pilotów Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki walczącej wraz z Polakami w wojnie z Bolszewikami.

Każde drzewko oznaczono specjalną tabliczką i kodem QR dzięki czemu odwiedzający park łatwo będą mogli dowiedzieć się o projekcie i bohaterach.

"Nowy Jork zmęczony i zatłoczony potrzebuje przestrzeni i oddechu. Fakt, że State of Poland zdecydowała się na sponsorowanie i posadzenie drzewek jest pięknym gestem. Idzie za tym coś więcej. Upamiętnienie osób, które bardzo istotnie oddziaływali na relacje polsko-amerykańskie" – powiedział PAP konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Beata Daszyńska-Muzyczka szefowa Banku Gospodarstwa Krajowego podkreśliła m.in., że fundacja State of Poland i bank odpowiadają za promocję Polski, ale też jej rozwój społeczno-gospodarczy. Jedną z metod promocji jest projekt polegający na sadzeniu białych i czerwonych jabłoni. Także za granicą.

"Posadzone raz są symbolem, który zostaje już na zawsze. Sadzimy obok siebie dwa drzewa, żeby pięknie kwitnące białe i czerwone kwiaty symbolizowały flagę Polski. (…) Jabłko jest też symbolem gościnności, zdrowia i dobrobytu. Chcemy, żeby tak się kojarzyła Polska" – akcentowała Daszyńska-Muzyczka.

Wydarzeniu patronował prezydent Andrzej Duda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..