nasze media MGN 07/2024

Gabriela Szulik

dodane 16.06.2023 13:03

Oto Serce, które nas umiłowało

Zawsze w piątek po oktawie Bożego Ciała przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym roku to 16 dzień czerwca.

Czerwiec to miesiąc szczególnie poświęcony Sercu Pana Jezusa. Jeszcze zanim Pan Jezus objawił swoje Serce św. Małgorzacie Marii Alacoque, w Polsce za zgodą ówczesnego papieża już oddawano Mu cześć.

Pan Jezus, pokazując jej swoje Serce, powiedział: „Moje Boskie Serce tak płonie miłością ku ludziom, że nie może dłużej utrzymać tych płomieni gorejących, zamkniętych w moim łonie. Ono pragnie rozlać je za twoim pośrednictwem i pragnie wzbogacić ludzi swoimi Bożymi skarbami”. Następnie Jezus wziął serce Małgorzaty i umieścił je symbolicznie w swoim Sercu.

W kolejnych objawieniach Pan Jezus wymienił łaski, jakie otrzymają czciciele Jego Serca. Zażądał też, by czcić wizerunki Jego Serca, w każdą noc przed pierwszym piątkiem miesiąca przez godzinę adorować Najświętszy Sakrament (tzw. godzina święta) a Komunią św. w pierwsze piątki miesiąca wynagrodzić Boskiemu Sercu za grzechy i oziębłość ludzką.

W piątek po oktawie Bożego Ciała, 10 czerwca 1675 roku, po raz ostatni objawił się Jezus św. Małgorzacie. Gdy klęczała przed tabernakulum, Pan Jezus odsłonił swoje Serce i powiedział: „Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Lecz najbardziej boli Mnie to, że w podobny sposób obchodzą się ze Mną serca służbie mojej szczególnie poświęcone. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez Komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję. W zamian za to obiecuję ci, że Serce moje wyleje hojne łaski na tych wszystkich, którzy w ten sposób oddadzą Mu cześć lub przyczynią się do jej rozszerzenia”.

W Polsce tak zwana intronizacja Serca Jezusowego nastąpiła w uroczystość Chrystusa Króla w 1951 r. Akt poświęcenia poprzedził tydzień modlitw do Serca Jezusowego.

Dwa lata temu, w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, biskupi ponowili Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa: „Powierzamy Ci całe nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne, które pragniemy oprzeć na trwałych zasadach Ewangelii. Podobnie jak przed stu laty, w pokorze poświęcamy się Twojemu Najświętszemu Sercu, oddając naszą Ojczyznę w Twoje władanie”.

Papież Jan Paweł II postanowił, że Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa będzie Światowym Dniem Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.

 

 

Obietnice Pana Jezusa dla czcicieli Jego Boskiego Serca dane św. Małgorzacie Marii Alacoque:

 

1. Dam im wszystkie łaski potrzebne w ich stanie.

2. Utrwalę pokój w ich rodzinach.

3. Będę ich pocieszał we wszystkich strapieniach.

4. Będę im bezpieczną ucieczką za życia, a szczególnie w godzinę śmierci.

5. Będę hojnie błogosławił wszystkim ich przedsięwzięciom.

6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło i niezgłębione morze miłosierdzia.

7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi.

8. Dusze gorliwe dojdą w krótkim czasie do wysokiej doskonałości.

9. Będę błogosławił domy, gdzie obraz mego Najświętszego Serca będzie wystawiony i czczony.

10. Kapłanom dam moc kruszenia serc najzatwardzialszych.

11. Imiona rozkrzewiających to nabożeństwo będą zapisane w mym Sercu i nigdy zeń wymazane nie będą.

12. Tym wszystkim, którzy przez dziewięć kolejnych pierwszych piątków miesiąca przystępować będą do Stołu Pańskiego, wszechmocna miłość mego Serca da łaskę pokuty przy śmierci, tak iż nie zejdą z tego świata w mojej niełasce ani bez sakramentów świętych,

i że to Serce będzie im w ostatniej godzinie bezpiecznym schronieniem.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..