nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021
dodane 02.12.2019 09:10

Zaczynamy Roraty!

Zamieniam ranne spanie na oczekiwanie

 „Kogo możemy nazwać wyjątkowym Polakiem?”. Spodziewam się jednej odpowiedzi: „Wyjątkowym Polakiem, znanym na całym świecie, jest papież Jan Paweł II”. I to jest najprawdziwsza prawda. Bo Jana Pawła II znają nie tylko wierzący w Pana Jezusa, ale wszyscy ludzie, także niewierzący. A poza tym pewnie drugi raz już się nie zdarzy, żeby Polak został papieżem, chociaż… nigdy nie wiadomo, co Pan Bóg zaplanował.

Ale nie o wyjątkowym papieżu Polaku będą w tym roku opowiadać księża na Roratach. Nawiasem mówiąc, Jan Paweł II już kilka lat temu był bohaterem roratnich spotkań. Teraz przyszedł czas na drugiego wyjątkowego człowieka w dziejach naszej ojczyzny i naszego Kościoła katolickiego. Tym człowiekiem jest… uwaga, uwaga… kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski. Kto to jest kardynał, chyba wiecie. Wyżej od kardynała jest tylko papież. W Polsce mamy teraz siedmiu kardynałów. A prymas? Inaczej mówiąc, to pierwszy wśród wszystkich biskupów.

O prymasie Wyszyńskim Jan Paweł II powiedział: „Takiego prymasa Bóg daje raz na tysiąc lat”. A skoro tak, to TAKIEGO prymasa musimy poznać. Bo każdy Polak powinien go znać. Zapytajcie rodziców, co o nim wiedzą – może być kiepsko.... Lepsi mogą być Wasi dziadkowie, a nawet jeszcze ktoś starszy od Waszych dziadków. Może powiedzą, że był mądry, że był odważny, że kochał Matkę Bożą. I to wszystko jest prawda, ale to mniej niż główka szpilki. Powiem Wam, że im więcej czytam o kardynale Wyszyńskim, tym więcej nowych rzeczy się o nim dowiaduję i coraz bardziej mnie on fascynuje. To był naprawdę wyjątkowy człowiek. Przeczytajcie, jak na ss. 10 i 11 wspomina go pani Stanisława, znająca księdza kardynała osobiście. A Michał Chorosiński, aktor, który przeczytał książkę o kardynale Wyszyńskim, napisaną specjalnie na tegoroczne Roraty a potem nagrał audiobooka, mówi na ss. 12 i 13 jak sam pamięta prymasa i podpowiada, czego on może nas dzisiaj nauczyć.

Musimy poznać kardynała Wyszyńskiego, tym bardziej że w przyszłym roku, 7 czerwca, zostanie on ogłoszony błogosławionym, a to oznaczą, że wszyscy wierzący, będą mogli prosić wielkiego prymasa, by wstawiał się za Polską, za Kościołem, za każdym z nas. A jest nam taka pomoc bardzo, bardzo potrzebna.

Tegoroczne Roraty z kardynałem Wyszyńskim mają bardzo adwentowe hasło: „Radujcie się, Pan jest blisko!”. I musicie wiedzieć, że to nie nasz pomysł, ale samego kardynała. Bo kiedyś, a było to dokładnie 6 grudnia, kardynał Wyszyński powiedział mniej więcej tak: „W okresie Adwentu, Kościół zachęca nas do radości”. I przypomniał słowa św. Pawła: „Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! [...] Pan jest blisko!” (Flp 4,4-5).A potem jeszcze dodał: „Współczesny człowiek szuka rozrywek, a po każdej jest smutniejszy. Dlaczego? Bo radość można mieć z Boga. Gdy zabraknie w duszy naszej Boga, nie będziemy umieli się radować ani weselić”.  

1. Jak nazywa się kardynał, którego poznamy na tegorocznych Roratach? (Kardynał Stefan Wyszyński).

3. W jakim liście Nowego Testamentu znajdziemy słowa św. Pawła „Radujcie się! Pan jest blisko!”? (W Liście do Filipian).

3. Kogo nazywamy sługą Bożym? (Osobę, wobec której rozpoczęto proces beatyfikacyjny). Odpowiedź na to pytanie znajduje się w grudniowym numerze „Małego Gościa”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione