nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

PAP / Gabriela Szulik

dodane 18.11.2019 08:36

Najdłuższy tunel ucieczkowy

W Bornem Sulinowie siedem metrów pod ziemią odkryto tunel wykonany przez jeńców

 

Na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Oflag II D Gross Born w Bornem Sulinowie odkryto pozostałości tunelu ucieczkowego wykopanego przez francuskich oficerów w 1942 roku. Tunel ten ma długość ok. 140 metrów i znajduje się siedem metrów pod ziemią.

Poszukiwania prowadzone od lat miały ustalić dokładny przebieg tunelu wykonanego przez francuskich jeńców. Dzięki nowoczesnym georadarom udało się znaleźć miejsce, w którym znajdował się barak 35. W nim znajdowało się wejście do tunelu.

Francuscy jeńcy rozpoczęli budowę tunelu we wrześniu 1941 r., a skończyli w marcu 1942 r.

Tunelem – w połowie marca 1942 r.,w ciągu dwóch dni – uciekło 17 jeńców oflagu. Trzeciego dnia ucieczki, 17 marca, wychodzący z tunelu porucznik André Rabin został czterokrotnie postrzelony przez niemieckich wartowników i mimo przeprowadzonej operacji, zmarł w szpitalu jenieckim w Czarnem. Nazwisko zastrzelonego oficera upamiętniono na pomniku przy drodze wiodącej na teren dawnego Oflagu II D Gross Born.

Jeśli ustalona wstępnie długość tunelu zostanie potwierdzona dodatkowymi pomiarami geodezyjnymi, to będzie to najdłuższy tunel ucieczkowy wykonany przez jeńców w czasie drugiej wojny światowej.

Do tej pory za najdłuższy tunel uznawano Stalag Luft III, w okolicach Żagania, długości około 111 m. Historia tego tunelu ze Stalagu Luft III została spopularyzowana dzięki amerykańskiemu filmowi w reżyserii Johna Sturgesa „Wielka ucieczka”.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..