nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020
dodane 18.07.2018 20:00

Dalsza nauka

Nie dostałam się do wymarzonego liceum. Nie wiem, czy zostać w technikum, do którego mnie przyjęli w mojej miejscowości, czy może szukać miejsca w liceum w większym mieście. Rodzice uważają, że mam nie kaprysić i cieszyć się z tego, co mam. Niepewna

Usiądź wygodnie z kartką papieru i zrób tabelkę. Wpisuj różne hasła a obok plusy i minusy obu szkół.
Nie napisałaś ani słowa o tym, w jakim zawodzie mniej więcej siebie widzisz, co byś chciała studiować. Bo jeśli ktoś wybiera liceum, to musi mniej więcej wiedzieć, co dalej.
Marzenia o jakimś zawodzie czy o studiach muszą też być realne, czyli musisz mniej więcej czuć, czy podołasz naukowo. Liceum to tylko 3 lata, ale potem trzeba dalej coś robić. Wpisuj informacje do tabelki.
Zastanów się też, czy technikum nie zamknie Ci drogi do jakiegoś zawodu, do studiów. Pamiętam chłopaka, który marzył o medycynie. Był zdolny, nadawał się, ale rodzina przekonała go do technikum budowlanego. Czyli zamknął sobie drogę na medycynę. Bo w technikum nie miał biologii.
Nie napisałaś, o jakim profilu w liceum marzysz i czy sobie z nauką mniej więcej poradzisz. Myśląc o liceum w dużym mieście, pomyśl, że trzeba będzie dojeżdżać codziennie, wcześniej wstawać. Gdy inni będą się umawiali wieczorami, w weekendy, szczególnie w starszych klasach, Ty nie bardzo będziesz mogła, bo jak dojechać, jak wrócić. I wtedy nie ma pełnej integracji z klasą.
Przeanalizuj jeszcze raz wszystko. Ale jeśli jesteś pewna, że nie chcesz tego technikum, to musisz szybko zająć się załatwianiem, szukaniem miejsca. Nikt tego za Ciebie nie załatwi, więc zacznij działać.

Zadaj pytanie:

kochaneproblemy@malygosc.p

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione