nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2020

Gabriela Szulik

dodane 04.10.2017 08:15

Nobel za fale

Amerykańscy naukowcy Rainer Weiss, Barry Barish i Kip Thorne zmierzyli fale grawitacyjne

To, że fale grawitacyjne w ogóle istnieją, przewidział już ponad 100 lat temu Albert Einstein w tzw. teorii względności. Wiadomo, że dzięki grawitacji, czyli przyciąganiu, stoimy na ziemi, przedmiot rzucony w górę najczęściej spada a Ziemia krąży wokół Słońca. Jak wykryć fale grawitacyjne?

Udało się to w LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory), największym z dotychczas zbudowanych obserwatoriów fal grawitacyjnych dwa lata temu, 14 września 2015

Dzięki detektorom w LIGO po raz pierwszy zaobserwowano delikatne zaburzenia czasoprzestrzeni przemieszczające się z prędkością światła.

Dwa detektory oddalone od siebie o 3 tysiące kilometrów (jeden w Waszyngtonie, drugi w Luizjanie) zarejestrowały niemal w tym samym czasie sygnał fal grawitacyjnych. Powstał on po zderzeniu dwóch czarnych dziur.

Zderzenie trwało zaledwie 0,12 sekundy i zdarzyło się 1,3 miliarda lat temu. Tuż przed zderzeniem czarne dziury przemieszczały się z prędkością równą połowie prędkości światła. Fala grawitacyjna z tej katastrofy kosmicznej wędrowała po Wszechświecie i w zeszłym roku dotarła do Ziemi.

Zjawisko fal grawitacyjnych badali naukowcy na całym świecie, również Polacy. Rozpoczęli jakieś 50 lat temu, a tegoroczni laureaci nagrody Nobla (Weiss, Barish i Thorne) przyczynili się do odkrycia najbardziej.

Dzięki temu odkryciu możliwe będzie obserwowanie kosmosu na niespotykaną dotąd skalę. Jest szansa, że naukowcy dotrą do informacji na temat Wielkiego Wybuchu i tego, co działo się potem we Wszechświecie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione